Zastosowanie programu ZW3D CAD/CAM
Program ZW3D to zintegrowany system CAD/CAM o wszechstronnym zastosowaniu w przemyśle, medycynie i edukacji. Zakres możliwości programu ZW3D jest ogromny, a jego rozbudowane moduły stanowią profesjonalne narzędzie pracy dla konstruktorów i projektantów CAD. Program ZW3D umożliwia skuteczne projektowanie 3D oraz szybką obróbkę CAM.
Arkusze blach
Konstrukcje blaszane są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. przemysł motoryzacyjny, elektronika, produkcja AGD (sprzęt gospodarstwa domowego i sprzęt kuchenny). Poza funkcjonalnymi potrzebami projektowymi kluczowym aspektem projektowania części blaszanych jest możliwość rozwijania projektów. To pozwala projektantowi uzyskać rozłożony arkusz blachy w celu wycięcia go na maszynie.
Projektowanie CAD
Projektowanie hybrydowe – daje możliwość jednoczesnej pracy na modelach bryłowych, powierzchniowych, STL chmurze punktów.
Całkowita kontrola nad krzywizną i stycznością powierzchni.
Obróbka CAM CNC
Program ZW3D CAM ma budowę modułową w postaci łączenia operacji frezarskich i tokarskich w jednej obróbce CAM. Dostępne są biblioteki narzędzi, dowolnie edytowalne przez użytkownika, a także przejrzysty rozkład parametrów operacji, dzięki którym optymalizacja procesu będzie znacznie łatwiejsza.
System ZW3D umożliwia obróbkę modeli 3D zaprojektowanych w programie CAD ZW3D, a także modeli importowanych plików neutralnych. Użytkownik ma do dyspozycji weryfikację bryłową obróbki, a także kodu NC, będącą rzeczywistym odwzorowaniem ścieżki narzędzia. Ponadto dostępna jest wizualizacja kodów NC, gdzie wyświetlany jest jedynie ruch narzędzia.
ULEPSZONE PROJEKTOWANIE FORM W ZW3D CAD/CAM
Wymagania użytkowników w zakresie systemów CAx ciągle rosną, projektowanie form w chwili obecnej stawia więcej wyzwań niż kiedykolwiek, tak jak niska wydajność ofertowania (z uwagi na liczne zagadnienia technologiczne i problemy konstrukcyjne), rozdzielenia stempla i matrycy, projektowanie oprzyrządowania formy itd. W tym artykule skupiono się na pokazaniu rozwiązań tych problemów oraz dążeniu do szybszego projektowania form.
Spójrzmy na ogólny schemat procesu projektowania form. Składa się on z czterech etapów, którymi są: wycena, projektowanie formy, testowanie i obróbka oraz zmiany projektu.
Kamieniarstwo
Kamieniarstwo to przemysł pełen wyzwań nawet dla najlepszych specjalistów w tej branży. Projekty i obróbka kamienia wymagają bowiem ogromnego nakładu pracy. Program ZW3D CAD/CAM można wykorzystać w przemyśle kamieniarskim, głównie do projektowania rozmaitych form wykonanych z kamienia. Projektowanie CAD– projektowanie nagrobków umożliwi nam prosty w obsłudze program CAD ZW3D.
Meblarstwo
Modelowanie elementów typu półka, boki fronty itp. Korzystając z szerokiej funkcjonalności modułu CAD może szybko stworzyć gotowy element. Dzięki zastosowaniu parametrycznego modelowania po wykonaniu jednego projektu bardzo szybko można rozwinąć, zmodyfikować czy też uprościć kolejne detale.
Tworzenie modelu na podstawie dokumentacji 2D (DXF/DWG). W kilku krokach z płaskiej dokumentacji można utworzyć model bryłowy. Innym sposobem jest import gotowego pliku bryłowego, niemal z każdego programu, a następnie dostosowanie go do własnych wymagań.
ZW3D CAD/CAM – sterowanie robotami CNC
Robot CNC doskonale współpracuje z oprogramowaniem ZW3D CAD CAM. Wykorzystując moduł CAM oprogramowania ZW3D możemy wygenerować obróbki na niemal dowolną geometrię. Ogranicza nas tylko konfiguracja maszyny CNC – ilość osi czy wymiary pola roboczego. Posiadając stanowisko zrobotyzowane, z ewentualnymi dodatkowymi osiami jak pozycjonery i/lub tor jezdny, te limity przestają nas dotyczyć. Wygenerowany w ZW3D CAD/CAM program NC można przenieść do systemu Eureka i tam zamienić ruchy robocze freza na ruch całej kinematyki robota.
o.
Projektowanie 3D – projektowanie butów ZW3D
W jaki sposób programy cad przyczyniły się do dynamicznego rozwoju branży obuwniczej?
Program ZW3D zapewnia producentom obuwia efektywne rozwiązania i zwiększa ich możliwości tworzenia obuwia w postaci projektów 3D. Tym samym zyskuje ich uznanie. Coraz częściej każdy ceniony producent obuwia sięga po najnowsze rozwiązania: programy 3D do projektowania butów. Dzięki zastosowaniu przy modelowaniu i projektowaniu butów programu ZW3D CAD/CAM projektowanie butów staje się coraz łatwiejsze i wygodniejsze. Wpływa ono również dynamicznie na pozostałe procesy: wytwarzanie obuwia.
Przyjrzyjmy się możliwościom ZW3D w sektorze obuwniczym zaczynając od wstępnego etapu projektowania aż do wytwarzania gotowych produktów.
Projektowanie CAD – konstrukcje spawane
Tworzenie konstrukcji spawanych w programie ZW3D jest bardzo proste i wygodne, tym bardziej, że profile możemy umieszczać na krawędziach brył, szkicach płaskich i szkicach 3D, w zależności od potrzeb. System ZW3D w module Standard oraz wyższych zawiera pakiet narzędzi niezbędny do budowania konstrukcji spawanych.
Wzornictwo przemysłowe
Zastosowanie programu ZW3D CAD/CAM w przemyśle motoryzacyjnym
Motoryzacja to bardzo rozległa gałąź przemysłu, ponieważ mamy tutaj bardzo dużo różnorakich części i akcesoriów. Przemysł motoryzacyjny w pierwszej kolejności kojarzy się z samochodami, a przede wszystkim z ich nadwoziami. Przy pomocy modelowania powierzchniowego zawartego w programie ZW3D można tworzyć powierzchnie klasy A, o skomplikowanych kształtach. Tworząc model powierzchniowy z wielu łat projektant ma możliwość nadawania styczności między nimi i badania połączeń. Oczywiście do stworzenia takich skomplikowanych powierzchni będziemy potrzebowali odpowiedniego szkieletu. Tutaj mamy pełną dowolność działania: parametryczne szkice 2D i 3D, czy krzywe przestrzenne rysowane na charakterystycznych punktach.
Galeria projektów ZW3D
Inżynieria odwrotna w ZW3D CAD/CAM
Poniżej przedstawiamy rozwiązania inżynierii odwrotnej z wykorzystaniem ZW3D CAD/CAM