fbpx

Przemysł obuwniczy

Projektowanie 3D – projektowanie butów ZW3D

W jaki sposób programy cad przyczyniły się do dynamicznego rozwoju branży obuwniczej?

Program ZW3D zapewnia producentom obuwia efektywne rozwiązania i zwiększa ich możliwości tworzenia obuwia w postaci projektów 3D. Tym samym zyskuje ich uznanie. Coraz częściej każdy ceniony producent obuwia sięga po najnowsze rozwiązania: programy 3D do projektowania butów. Dzięki zastosowaniu przy modelowaniu i projektowaniu butów programu ZW3D CAD/CAM projektowanie butów staje się coraz łatwiejsze i wygodniejsze. Wpływa ono również dynamicznie na pozostałe procesy: wytwarzanie obuwia.

Przyjrzyjmy się możliwościom ZW3D w sektorze obuwniczym zaczynając od wstępnego etapu projektowania aż do wytwarzania gotowych produktów.

Możliwości ZW3D CAD/CAM

Projektowanie butów ZW3D

Obecnie na całym świecie istnieje około 40 tysięcy różnych firm obuwniczych, zatrudniających 10 milionów pracowników oraz mnóstwo przedsiębiorstw wspomagających ten sektor. Chiny, Indie i Brazylia to najwięksi producenci obuwia z ogromnym doświadczeniem w zakresie projektowania butów oraz związanych z tym procesów tj. modelowanie 3D i wytwarzanie obuwia na szeroka skalę.
Projektowanie 3D znacznie przyśpieszyło procesy produkcyjne: projektowanie butów i  wytwarzanie obuwia na szeroką skalę.

Oprogramowanie ZW3D zintegrowany CAD/CAM zyskuje coraz większe grono zwolenników wśród światowych producentów butów dzięki ogromnym możliwościom projektowania 3D.  Program CAD/CAM zapewnia producentom obuwia kompleksowe rozwiązania: od projektowania do wytwarzania. Przykładem niech będzie Brazilian Footwear, największy producent sandałów na świecie, firma założona w roku 1971, która korzysta z blisko 70-ciu aplikacji ZW3D.

Projektowanie 3D butów w ZW3D CAD/CAM
Produkcja i modelowanie 3D w ZW3D CAD/CAM

Buty 3D – projektowanie butów

Oprogramowanie ZW3D CAD wyposażone w unikalne rozwiązanie „bryłowo-powierzchniowe modelowanie hybrydowe” pozwala użytkownikom korzystać ze wszystkich funkcji zarówno na bryle, jak i na powierzchni płaskiej.
Opcja połączenia modelowania na bryłach i powierzchniach sprawia, że proces projektowania staje się bardziej elastyczny i poprawia się  jego wydajność, bez względu na to czy projektujesz podeszwę czy cały but.

Przede wszystkim projektant obuwia może zaimportować szkice do ZW3D. Polecenie „Szkic” umożliwia dostosowanie rozmiaru i przezroczystości obrazu. Na głównym modelu rysuje linie i tworzy odpowiednio pojedyńczy element lub powierzchnię. Niektóre obrazy dają możliwość automatycznej wektoryzacji grafiki rastrowej.

Modelowanie kopyta

Modelowanie kopyta to podstawowe zadanie podczas projektowania butów. W ZW3D takie elementy można importować i przechowywać w bibliotece. Dzięki temu projektanci mogą tworzyć linie rzutowane na zdjęciach dokumentacji przy pomocy szkicownika 2D lub rysować krzywe 3D, a następnie generować różne formy wierzchniej części butów w zależności od swoich potrzeb.

Modelowanie 3D kopyta w ZW3D CAD/CAM
Modelowanie 3D buta w ZW3D CAD/CAM

Zaginanie i zawijanie

W projektowaniu butów z tworzyw sztucznych wiele skomplikowanych szczegółów znajduje się na cholewce. ZW3D pozwala je łatwo opracować za pomocą odpowiednich narzędzi: „Zagnij” i „Zawiń”. ZW3D umożliwia szybkie modyfikacje prostych szkiców 2D, aby uzyskać zamierzony kształt. W ten sposób cholewka może być zaprojektowana przy użyciu różnych funkcji zawijania. Wszystkie te procesy można wykonać kompleksowo za pomocą kilku kliknięć w ZW3D.

Rozwinięcie

Program ZW3D udostępnia funkcję „Rozwiń”, aby szybko rozwinąć skórę lub inny materiał cholewki kawałek po kawałku i wygenerować linie 2D do krawiectwa i wykrawania.

Renderowanie

Podczas rozmów z klientem istotną sprawą jest przekonanie go do swoich produktów poprzez pokazanie mu realistycznych obrazów modelu 3D. W ten sposób klient ma możliwość obejrzenia przedstawianych projektów oraz oceny produktu finalnego. Wbudowany w program ZW3D moduł „Keyshot” daje projektantom możliwość dodawania kolorów, tekstur czy mapy, ale również pozwala tworzyć odpowiednie oświetlenie i scenerię. Aby proces renderingu był jeszcze bardziej profesjonalny można zmienić interfejs Keyshot’a za pośrednictwem ZW3D bez potrzeby eksportowania innych niezbędnych formatów. Gotowe wizualizacje 3D to sprawdzony i pewny sposób na skłonienie potencjalnych klientów do słusznych decyzji.

Projektowanie obuwia w ZW3D CAD/CAM