Co to jest analiza wytrzymałościowa w programie 3D?
Czym jest symulacja MES i w jakim celu ją się wykonuje?
Analiza wytrzymałościowa MES to jeden z rodzajów analiz numerycznych, które są wykorzystywane podczas procesu projektowania częsci. Efektem są szeroko rozumiane symulacje modeli, opartych na metodzie elementów skończonych. Model z programu CAD jest zamieniany na elementy składające się z wielokątów o skończonej liczbie. Podstawowym parametrem otrzymywanym z tego typu analizy są przemieszczenia, na ich podstawie następuje przeliczenie odkształceń i naprężeń. Programy MES posiadają dodatkowo możliwość przeliczenia przepływów cieplnych, trwałości zmęczeniowej modelu lub konstrukcji. Dzięki zastosowaniu analizy wytrzymałościowej na etapie projektowanie czas od koncepcji do produkcji elementu ulega skróceniu. Dla wielu firm kluczowym aspektem są finanse czyli obniżanie kosztów produkcji elementu. Dzięki tworzeniu mniejszej liczby prototypów poprzez wykonywanie symulacji wpływa to znacząco na koszty produkcji. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość optymalizacji konstrukcji na przykład pod kątem redukcji masy elementu. Przeprowadzając symulacje można stwierdzić jak zmiana geometrii wpłynie na masę oraz wytrzymałość elementu.
Jakie są typy analizy wytrzymałościowej?
W zależności od przypadku należy przeprowadzić inny rodzaj analizy. Poniżej zostaną zaprezentowane przykładowe typy analiz używane podczas symulacji MES. Pozwoli to na zapoznanie oraz wybranie potrzebnych analiz w waszej organizacji.
Pierwszą i najbardziej popularną analizą jest analiza liniowa. Badamy zmiany przemieszczenia tylko w zakresie sprężystym, czyli relacja między siłami uogólnionymi a przemieszczeniami jest zależnością liniową. Materiał po odciążeniu wraca do początkowej geometrii. Informacje jakie otrzymuje użytkownik to przemieszczenie, odkształcenie i naprężenie. Dzięki zastosowaniu hipotez wytężeniowych możemy zredukować naprężenia do postaci jednoosiowej, co pozwala na łatwe i szybkie porównywanie z wytrzymałością danego materiału.