fbpx

Kamieniarstwo – program 3D

ZW3D projekt zlewu

ZW3D CAD/CAM – program 3D dla Kamieniarstwa

Kamieniarstwo to przemysł pełen wyzwań nawet dla najlepszych specjalistów w tej branży. Projekty i obróbka kamienia wymagają bowiem ogromnego nakładu pracy. Program ZW3D CAD/CAM można wykorzystać w przemyśle kamieniarskim,  głównie do projektowania rozmaitych form wykonanych z kamienia. Projektowanie CAD – projektowanie nagrobków umożliwi nam prosty w obsłudze program CAD ZW3D. W programie ZW3D można projektować m.in. nagrobki, pomniki cmentarne, płaskorzeźby i rzeźby, grawery i napisy nagrobkowe, parapety, kominki, umywalki, zlewy, brodziki, elementy architektury ogrodowej i wiele innych…

Projekt nagrobka można wcześniej opracować w programie ZW3D CAD CAM bez konieczności wykonywania ostatecznego projektu. Nagrobki zaprojektowane w 3D można łatwo modyfikować i zmieniać dostosowując je do życzeń klientów.

Dzięki projektowaniu 3D kamieniarz ma możliwość stworzenia wizualizacji różnych wzorów nagrobków, który można pokazać klientom przed przystąpieniem do wykonania pomnika.

Program umożliwia również projektowanie kominków oraz daje szansę aranżacji wnętrza z kominkiem celem stworzenia projektu zgodnego z wyobrażeniem i oczekiwaniami najbardziej wymagających klientów. Taki sposób działania umożliwia lepszą komunikację pomiędzy wykonawcą a klientem i znacznie ułatwia współpracę mając korzysta wpływ na efekt końcowy, a tym samym satysfakację klienta.

ZW3D projek zlewu z kamienia
ZW3D projekt zlewu
DokumentacjaCAD

Możliwość tworzenia dokumentacji 2D

Po zaprojektowaniu można sporządzić dokumentację wykonawczą i zanieść ją na warsztat. Jest ona również bardzo pomocna przy montażu gotowego produktu u klienta.

Co ważne: każda zmiana modelu będzie skutkowała przebudową dokumentacji i zmianą wymiarów na niej naniesionych.

Możliwości ZW3D

Łatwe projektowanie 3D

Program ZW3D CAD/CAM wyposażono w wyspecjalizowane narzędzia do projektowania CAD. Wykorzystując różne narzędzia i funkcjonalności CAD ZW3D można szybko i łatwo projektować elementy wyposażenia wnętrz wykonane z kamienia. Modelowanie 3D kamiennych części pomników, kominków czy innych elementów wykonanych z kamienia stało się znacznie prostsze niż wcześniej.

Jako przykładowy model 3D pokażemy jak wykonać zlewozmywak. Kolejne rysunki pokazują, że modelowanie bryły kamiennego zlewu to zaledwie kilka operacji.

projektowanie3d
zlozenia

Tworzenie złożeń 3D

Program ZW3D pozwala na tworzenie zespołów elementów złożonych z kilku części. Przykładowo w kilku krokach możemy zamodelować kolejne części składające się na nagrobek, a następnie tworzymy jego złożenie. Gotowe modele można w łatwy sposób edytować, zmieniać ich wymiary, dodawać nowe elementy, zaokrąglenia, fazy itp.

Narzędzia do frezowania CAM

Obróbka materiałów z kamienia niesie ze sobą wiele wyzwań, którym nie podoła każdy system CAM.

Obrabiany materiał (kamień ) jest niejednorodny i trudny w obróbce. Doskonałym rozwiązaniem jest kontrola kąta opasania narzędzia. Dzięki strategii obróbki „Wygładzone przejścia”, narzędzie utrzymuje stały kąt opasania, co zwiększa jego żywotność i zmniejsza ryzyko uszkodzenia materiału.

Bardzo przydatna może okazać się tu również funkcja „Zaawansowana kontrola posuwu”. Sterując parametrami ZKP wybranych obróbek zgrubnych i wykańczających, możemy uzyskać ścieżkę narzędzia, której posuw zmienia się w zależności od ilości obrabianego materiału. Dzięki temu uzyskujemy obróbkę jednocześnie bezpieczną dla narzędzia i możliwie wydajną.

Po obróbce skrawaniem konieczne jest polerowanie obrobionego materiału. Najczęściej wykonywane jest ono ręcznie w celu uzyskania jednorodnej powierzchni bez śladów obróbki.

I w tym przypadku można skorzystać z opcji programu ZW3D. Stosując odpowiednie parametry falistości ścieżki, możemy uzyskać ruchy narzędzia prowadzone po trochoidzie lub sinusoidzie, które doskonale sprawdzają się w obróbce polerskiej odpowiednio płaskich i stromych obszarów.

Maszyny do obróbki kamienia często mają wbudowane programy, ale są one ograniczone do obróbek dwuosiowych. Bardziej złożone kształty, m.in. cyfry i litery, wykonywane są zazwyczaj ręcznie. Program ZW3D oferuje nie tylko staranną obróbkę złożonych kształtów, ale także obróbki grawerskie, w tym obróbkę V-Bit często wykorzystywaną w przemyśle kamieniarskim.

Podsumowując: program ZW3D CAD CAM to kompleksowo rozwiązanie w branży kamieniarskiej. Począwszy od gotowych wzorów nagrobków, poprzez tworzenie różnorodnych form projektowanie 3D pozwala usprawnić proces produkcyjny. Dzięki korzystaniu z programu kamieniarz uzyskuje ten sam powtarzalny efekt. Zastosowanie oprogramowania ZW3D podczas pracy projektowej to oszczędność czasu i energii. Projektowanie 3D znacznie przyśpiesza pracę, a opracowanie kolejnych, bardziej złożonych i wymagających większego nakładu pracy projektów staje się łatwiejsze.

frezowanie
frezowanie Kamienia
frezowanieKamienia2
Wizualizacja projektów wykonanych z kamienia w ZW3D CAD/CAM

Wizualizacja projektu 3D

Wykonanie wizualizacji jest możliwe dzięki wykorzystaniu dodatku Keyshot.

Aby zaprezentować projekt swoim odbiorcom w efektowny i atrakcyjny sposób należy stworzyć jego wizualizację:

Liternictwo

Program ZW3D CAM/CAM umożliwia opracowanie projektów grawerów i ozdobnych napisów. W programie można wykonać następujące projekty w kamieniu:

  • grawerowanie
  • liternictwo nagrobkowe
frezowanieKamienia3
plaskorzeźby

Specjalne funkcje – wykorzystanie projektów 2D rysunków zdjęć – płaskorzeźby

Jedną z ważnych funkcji modułu CAD, jest możliwość importu grafiki do szkicu oraz automatyczna zamiana grafiki na linie, łuki i krzywe. Po domknięciu szkicu możemy dokonać jego wyciągnięcia.

Inną istotną funkcją jest wytłoczenie obrazu. Funkcja ta na podstawie obrazu 2D , formatu np. jpg, png, tworzy model 3D na wzór płaskorzeźby.