fbpx

Electrode Focus – zaawansowane narzędzie do tworzenia elektrod

oprogramowanie do projektowania elektrod

Electrode Focus – zaawansowane narzędzie do tworzenia elektrod

Elektroda jest elementem tnącym „nożem” maszyny do elektrodrążenia EDM (Electrical Discharge Machining). Jej znaczenie dla maszyny elektrodrążącej jest takie samo jak frezu dla maszyny CNC. Jest to narzędzie umożliwiające wykonywanie potrzebnych części, elektrody zazwyczaj służą do wycinania jednego określonego elementu. Ważne jest aby czas ich projektowania został skrócony do minimum, ponieważ jest to skomplikowany proces.

Wiele problemów może wynikać także przy:

 • Pominięciu tworzeniu elektrod dla ukrytych lub niewidzialnych obszarów, które są widoczne dopiero, po wykonaniu EDM,
 • Powtarzaniu prostych kroków modelowania nawet dla prostych kształtów elektrod,
 • Kopiowaniu operacji wycinania, gdy wycięcie ma skomplikowany kształt,
 • Radzeniu sobie z dużą ilość elektrod,
 • Ustaleniu przyczyn, gdy stworzona powierzchnia nie jest odpowiednia po skończeniu procesu elektrodrążenia.

 

Czy spotkałeś się kiedyś z powyższymi problemami i nie widzisz rozwiązania? Nie martw się, pokażę Ci aplikację do projektowania, która rozwiąże wszystkie twoje problemy.

 

Focus electrode to aplikacja zintegrowana z programem ZW3D CAD/CAM.

Proces projektowania w niej przebiega według poniższego schematu.

Sprawdzenie geometrii > modelowanie elektrod > operacje przyspieszające przygotowanie do procesu elektrodrążenia > punkty inspekcji. Podobnie jak w przypadku pracy większości projektantów, te cztery główne kroki są łatwe do nauczenia się i zrozumienia. Przejdźmy teraz dalej.

 

Rysunek 1 Przepływ informacji dotyczących projektowanie w  Electrode Focus dla ZW3D

Krok 1: Sprawdzenie geometrii

 

Kiedy elementy danej części muszą być wykonane w technologii EDM, wystarczy otworzyć model i sprawdzić, które obszary wymagają użycia elektrodrążenia i wykonania elektrod poprzez sprawdzenie kolizji narzędzia z częścią. Wymaga to dużo wysiłku i czasu potrzebnego na sprawdzenie detalu, a i tak nie gwarantuje, że wszystkie obszary zostaną odpowiednio sprawdzone. Jak zapobiegać pojawianiu się podobnych błędów?

 

W Electrode Focus dla ZW3D można wykonać sprawdzenie geometrii ścian, co pozwoli na rozwiązanie poniższych problemów:

 • Sprawdzenie kolizji narzędzia pozwoli na zdecydowanie czy dany obszar wymaga EDM czy też nie,
 • Kontrola kolizji oprawki z detalem pozwoli wybrać odpowiedni frez do CNC,
 • Kontrola kolizji na obszarach dolnych i narożnikach o niewielkim nachyleniu jest przydatna, ponieważ taką kolizję trudno dostrzec.

 

Po sprawdzeniu kolizji z narzędziem, możemy przejść do procesu modelowania elektrody bez żadnych problemów.

Rysunek 2 Sprawdzenie kolizji z maszyną i narzędziem

Rysunek 3 Automatyczne tworzenie elektrod

Krok 2: Modelowanie elektrod

 

 • Tworzenie elektrod

 

Zazwyczaj, aby utworzyć elektrodę musisz stworzyć bryłę, następnie przyciąć ją do modelu i oddzielić każde wycięcie po kolei, jeśli jest taka potrzeba. Zajmuje to sporo czasu.

Teraz w Electrode Focus dla ZW3D, dostępne są dwie metody tworzenia elektrod, aby proces modelowania przebiegał szybciej: tryb automatyczny i tryb blokowy.

 

W przypadku obszarów o ostrych i wyraźnych granicach można wybrać tryb automatyczny i wskazać te ściany, elektroda zostanie utworzona w sposób automatyczny bez oddzielania i przycinania jej. Można także wybrać tryb blokowy, aby zaprojektować elektrodę w sposób bardziej manualny.

Porównując z tradycyjnym procesem projektowania elektrod, w trybie blokowym istnieje wiele dodatkowych narzędzi pomagających przy projektowaniu skomplikowanych elektrod.

Rysunek 4 Tworzenie elektrod przy użyciu funkcji Blok

 

Rysunek 5. Inteligentne przycinanie ściany

 • Narzędzia do edycji

 

Program zawiera dwa potężne narzędzia do edycji elektrod, pierwsze to inteligentne przycinanie ścian, drugie to podział kształtu.

 

W operacji inteligentne przycinanie ścian wystarczy wybrać tylko ścianę, którą chcemy zachować, a następnie zostanie przycięta bezpośrednio przez przecięcie krzywych, jak pokazano na poniższym obrazku.

Program zawiera cztery typy funkcji podziału kształtu przez wskazanie: ściany, krzywej, dwóch punktów i pozycji, które pomagają podzielić kształt na żądany w kilka sekund.

Rysunek 6 Podział kształtu krzywą i ścianą

Rysunek 7 Tworzenie przygotówki elektrody

Bez względu na to, jak projektujesz elektrody, zrobisz to szybciej dzięki wykorzystaniu Electrode Focus w ZW3D.

 

 • Przygotówka elektrody

 

Po zakończeniu projektowania elektrody, kolejnym etapem jest stworzenie przygotówki elektrody. W Electrode Focus dla ZW3D wystarczy tylko wybrać dolną ścianę elektrody, a następnie zostanie utworzona przygotówka. Możesz także wybrać przygotówkę według typu, który potrzebujesz.

 • Grawerowanie tekstu

 

Kolejnym krokiem jest łatwe i szybkie wygrawerowanie tekstu na elektrodzie dzięki funkcji specjalnie do tego stworzonej – grawerowanie tekstu.

Rysunek 8 Grawerowanie tekstu na przygotówce elektrody

Po wykonaniu powyższych kroków możemy przejść do etapu przygotowania do obróbki. Wykonywanie elektrod nie jest podobne do innych produktów. Wszystkie te kroki tworzymy żeby przyspieszyć tworzenie elektrod ponieważ proces elektro drążenia jest skomplikowany i czasochłonny

Rysunek 9 Kopiowanie z punktu do punktu lub lustrem w celu powielenia elektrod

Krok 3: Funkcje poprawiające wydajność pracy z elektrodami

 

Electrode Focus dla ZW3D zapewnia prawie wszystkie funkcje, które można wykorzystać w celu poprawy wydajności modelowania elektrod. Za pomocą tych funkcji można wykonywać szyk elektrod, stworzyć tabelę BOM, utworzyć dokumentację dla maszyn CNC i EDM a także odpowiednio je ułożyć.

 

 • Szyk elektrod

 

Jeśli elektrody będą używane kilka razy w modelu potrzebne są pewne usprawnienia przyspieszające ten proces. Jest nim szyk elektrod, który będzie przydatny w dwóch przypadkach, pierwszy to kopiowanie z przenoszeniem a drugi to lustrzane odbicie.

 • Tabela BOM elektrod

 

Można wyeksportować arkusz materiału elektrody oraz listę części. Możesz także wyeksportować modele elektrod do osobnych plików, aby praca na nich była łatwiejsza.

Rysunek 10 Tabela BOM elektrod

Rysunek 11 Dokumentacja elektrod

 • Dokumentacja elektrod

 

Dla operatorów maszyn CNC/EDM przejrzysta i dokładna dokumentacja wykonania i położenia elektrod jest ważna. To ona decyduje jak dokładnie zostanie stworzona elektroda oraz czy proces elektrodrążenia przebiegnie poprawnie. W Electrode Focus dla ZW3D można stworzyć dokumentację dla operatorów maszyn CNC i EDM.

 • Rozmieszczanie elektrod

 

Podczas tworzenia dużej ilości elektrod ich różny rozmiar może stanowić duży problem w odpowiednim przesortowaniu ich. Z funkcją rozmieszczania elektrod można to zrobić jednym kliknięciem.

Rysunek 12 Sortowanie I rozmieszczanie elektrod

Z tymi 4 funkcjami twoja wydajność produkcji elektrod zostanie usprawniona!

Rysunek 13 Inspekcja elektrod

Krok 4: Inspekcja elektrod

 

Dokładność wydrążonego elementu zależy od dokładności elektrody, szczególnie w przypadku elektrod z powierzchnią 3D. Kontrola geometrii elektrody przed obróbką elektroerozyjną i obróbką CNC jest kluczowym krokiem zapewniający odpowiednią dokładność. Istnieje prosty sposób na uzyskanie danych o położeniu punktów inspekcji. Użytkownik może wygenerować raport do formatów Excel lub .txt, dzięki stworzeniu specjalnie do tego celu funkcji.

Projektowanie elektrod zostało skończone i są gotowe do procesu elektrodrążenia, dzięki Focus Electrode dla ZW3D. Mamy nadzieję, ze pomoże to twojej firmie zwiększyć wydajność procesu projektowania.

Pobierz ZW3D 2020 I Electrode Focus z 30 dniową licencją testową