fbpx

PROJEKTOWANIE I WYTWARZANIE ELEKTROD DO FORM WTRYSKOWYCH W ZW3D – CZĘŚĆ CAD

modelowanie 3d napisu

DODATEK ELECTRODE FOCUS

Jest to dodatkowy moduł w ZW3D, który posiada szereg autorskich funkcji ułatwiających i przyspieszających projektowanie elektrod do form wtryskowych. W module tym znajdziemy operacje takie jak sprawdzanie ścian elektrody frezem, wstawianie elektrod, docinanie oraz dodawanie przygotówki czy tabeli BOM.

ANALIZA FORMY POD KĄTEM OBRÓBKI FREZEM

Narzędzie to umożliwia wizualne badanie danej formy pod możliwość jej frezowania. Jeżeli frezowanie nie jest możliwe, to dzięki narzędziom modułu Electrode Focus możliwe jest szybkie i poprawne stworzenie elektrod idealnie dopasowanych do danej formy.

AUTOMATYCZNE WSTAWIANIE ELEKTROD

Moduł Electrode Focus zawiera narzędzia umożliwiające automatyczne dopasowanie elektrody do zadanych parametrów na podstawie wskazanych ścian i krawędzi

DODAWANIE PRZYGOTÓWEK ELEKTROD

Na podstawie geometrii wygenerowanych elektrod możemy w bardzo szybki sposób dodać do nich przygotówki. Wystarczy wskazać górną ścianę elektrody a przygotówka zostanie automatycznie dopasowana do danej elektrody (bądź też kilku elektrod jeśli jest taka potrzeba)

DODAWANIE OZNACZEŃ Z NUMEREM ELEKTRODY

Umożliwia wygenerowanie oznaczeń na elektrodzie, tak by ułatwić jej późniejsze rozpoznawanie, a także umożliwić wygrawerowanie takiego oznaczenia

SPIS ELEKTROD W FORMIE TABELI BOM

Za pomocą kilku prostych czynności ZW3D może wygenerować spis elektrod w formie tabeli z możliwością eksportu danych do formatu Excel

PUNKTY INSPEKCJI

po skończonej obróbce elektrod należy dokonać ich dokładnych pomiarów kontrolnych. Za pomocą narzędzia „Punkty inspekcji” możemy wskazać punkty na elektrodzie a następnie wyeksportować je do pliku Excel lub txt. Następnie punkty te mogą być wykorzystane przy inspekcji CMM.

PROJEKTOWANIE I WYTWARZANIE ELEKTROD DO FORM WTRYSKOWYCH W ZW3D – CZĘŚĆ CAM

PROJEKTOWANIE OBRÓBKI CAM ELEKTRODY

ZW3D zawiera szereg różnego rodzaju narzędzi i obróbek, umożliwiających stworzenie bardzo efektywnych obróbek, począwszy od nadania gabarytów przygotówki, a skończywszy na ich symulacji. Cały projekt CAM może ograniczyć się dosłownie do skorzystania z kilku operacji, które są proste w definicji, a jednocześnie umożliwiają uzyskanie kompletu g-kodów na maszynę. Co więcej ZW3D zawiera obszerną bazę gotowych narzędzi, które wystarczy tylko wybrać do danej obróbki.

PROCES PROJEKTOWANIA OBRÓBEK CAM

Proces projektowania obróbek CAM należy rozpocząć od wskazania części którą chcemy obrabiać i zdefiniowania dla niej obiektu przygotówki. W ZW3D znajdziemy gotowe rozwiązanie umożliwiające bardzo szybkie dodanie prostopadłościennej bądź walcowej przygotówki na podstawie geometrii elektrody. Jeżeli interesuje nas dedykowana przygotówka o nietypowym kształcie (np. w formie odlewu), to dzięki rozbudowanemu modułowi CAD w ZW3D, mamy w pełni dopasowane operacje, służące do tego celu.

OPERACJA PLANOWANIA GÓRY

Operacja ta dedykowana jest do szybkiego uzyskania ścieżek narzędzia dla planowania powierzchni części. Umożliwia błyskawiczne wyznaczenie ścieżek, wraz z obliczeniem kroków obróbki, na podstawie porównania geometrii części oraz przygotówki i wyznaczeniu różnic między nimi. W parametrach operacji, kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie wymusić np. obróbkę naprzemienną bądź tylko współbieżną/przeciwbieżną.

OPERACJA ZGRUBNA – OFFSET 2D

ZW3D zawiera kilka rodzajów obróbek zgrubnych. Jedną z nich jest bardzo uniwersalny offset 2D. Ścieżki także obliczane są na podstawie badania różnic między częścią oraz przygotówką. Umożliwia ona uzyskanie ścieżek narzędzi uwzględniając całą geometrię części, wraz z możliwością definiowania osobnych naddatków dla płaskich ścian poziomych oraz pozostałych powierzchni.

OPERACJA WYKAŃCZAJĄCA – POZIOM Z

Jest to operacja dedykowana do obróbki stromych obszarów. Ścieżki są liczone na podstawie geometrii części, przy uwzględnieniu ewentualnych ograniczeń nadanych przez użytkownika (np. ograniczenia w zakresie osi Z, czy też ograniczenie do zadanego przedziału kątów nachylenia ścian).
Ponownie definicja operacji ogranicza się do wyboru części i wskazania narzędzia – szybko, prosto i bardzo intuicyjnie.

OBRÓBKI INDEKSOWANE

ZW3D jest oprogramowaniem dedykowany do tworzenia obróbek wieloosiowych i pełnego wykorzystania możliwości maszyny. Jeżeli posiadamy frezarkę z uchylnym wrzecionem, to wykorzystanie dodatkowej osi możliwe jest nawet w module 2X ZW3D i ogranicza się do wskazania bazy, która będzie definiować pochylenie wrzeciona.

GRAWEROWANIE TYPU V-BIT

W ZW3D znajdziemy specjalną obróbkę zaprojektowaną do grawerowania frezem typu V-bit. Za pomocą tej operacji możemy uzyskać grawerowanie ozdobnych liter, z ciekawym efektem przestrzennym, za pomocą stycznego prowadzenia narzędzia do krzywych odzwierciedlających zarys liter.

SYMULACJA BRYŁOWA

Po zaprojektowaniu obróbek użytkownik może przeprowadzić symulację bryłową, która symuluje skrawanie materiału i na bieżąco pokazuje efekty. Umożliwia ona sprawdzenie poprawności obróbek bez kosztów materiału i czasu maszynowego. Jest także w stanie wykrywać podcięcia oraz kolizje.

SZABLON

Po skończeniu projektu CAM jednej elektrody możemy stworzyć szablon dla kolejnych. W efekcie jeszcze bardziej jesteśmy w stanie skrócić czas spędzony na projektowaniu. Wszystkie parametry i narzędzia są zapamiętane, zostaje jedynie wskazać geometrię kolejnej elektrody i przeliczyć komplet operacji.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT FORM WTRYSKOWYCH? 

Zaobserwuj nasz profil na Facebooku i zasubskrybuj kanał na YouTube, a nie przegapisz żadnej z naszych nowości!

Masz pytania?

Napisz do nas!