Migracja danych czyli jak przenieść dane z programu ZW3D CAD/CAM na inny komputer
Jak przenieść dane z programu 3D ZW3D CAD/CAM pomiędzy komputerami?
Zmiana komputera zawsze wiąże się z potrzebą przeniesienia danych na nowe stanowisko. W ZW3D można wykonać to procedurą w łatwy sposób wykonując tylko kilka kroków. Producent zadbał o to, aby zmiana sprzętu była jak najmniej uciążliwa.
W przypadku kiedy poszukujesz dopiero odpowiedniego komputera warto zapoznać się z wymaganiami ZW3D CAD/CAM.
Wspierane systemy to (bez systemów 32-bit):
- Microsoft® Windows 7 SP1
- Microsoft® Windows 8.1
- Microsoft® Windows 10
- Microsoft® Windows 11
Uwaga: Windows 7 SP1 posiada w niektórych przypadkach błąd, który sprawia, że nie można zainstalować aktualizacji KB2999226, powoduje to niemożliwe dokończenie poprawnej instalacji VC2015. W efekcie przy próbie uruchomienia ZW3D pojawia się błąd, który można naprawić przy poprawnej instalacji wyżej wymienionej aktualizacji Windows 7.
Procesor | Intel Pentium 4 (2GHz lub wyżej) lub odpowiednik AMD. |
GPU | Karta wspierająca Microsoft DirectX 9 lub wyżej, OpenGL 3.1 lub wyżej. Karta dedykowana (nie zintegorwana). |
RAM | 8 GB lub więcej. |
RAM karty graficznej | 2 GB lub wiecej |
Wyświetlanie | Rekomendowane rozdzielczość Full HD 1920×1080 lub większa |
Inne | Myszka wspierająca 3 przyciski (LPM, RPM i kółko) |
Krok 1 – kopia danych z obecnego stanowiska ZW3D CAD/CAM
W pierwszej kolejności należy zadbać o dane, z których obecnie korzystasz na starym stanowisku. W przypadku bieżących projektów sprawa jest raczej oczywista, mniej oczywistym tematem jest przeniesienie danych takich jak szablony, biblioteki czy np. postprocesory.
W przypadku szablonów należy skopiować pliki z których korzystasz. W zależności od sposobu pracy szablony mogą być w postaci pliku wieloobiektowego (rozszerzenie .Z3) lub w postaci plików jednoobiektowych w zależności od rodzaju pliku:
- Rysunki 2d – .Z3DRW
- Części – Z3PRT
- Złożenia – Z3ASM
- Obróbki CAM – Z3CAM
Folder docelowy z plikami znajduje się w następującym folderze, jeśli instalacja odbyła się w folderze domyślnym:
C:\Program Files\ZWSOFT\ZW3D 20xx\languages\pl_PL\resource
Teraz należy skopiować pliki postprocesora i maszyny, jeśli były one przekazane podczas wdrożenia maszyny. Znajdują się w folderze:
- Plik postprocesora: C:\Program Files\ZWSOFT\ZW3D 20xx\ZWPostConfigs
- Plik maszyny: C:\Program Files\ZWSOFT\ZW3D 20xx\languages\pl_PL\output_def
Inne pliki, które można również przenieść, jeśli były wykorzystywane to:
- Domyślna biblioteka narzędzi CAM: 20xx\languages\pl_PL\resource\001_METRIC_TOOLS.xlsx
- Biblioteka maszyn CAM: C:\Program Files\ZWSOFT\ZW3D 20xx\languages\pl_PL\resource\Machine_Library.Z3
- Szablony listy operacji: C:\Program Files\ZWSOFT\ZW3D 20xx\languages\pl_PL\cam_template
- Plik kluczy: C:\Program Files\ZWSOFT\ZW3D 20xx\languages\pl_PL\resource\Bundles.Z3
Krok 2 – przeniesienie konfiguracji ZW3D CAD/CAM
Konfiguracje programu można przenieść w łatwy sposób wykorzystując możliwość zapisania pliku konfiguracji i wczytania go na nowym stanowisku. Opcja ta dostępna jest z głównego okna interfejsu ZW3D:
W otwartym oknie użytkownik ma do dyspozycji kilka opcji. Opcja, która odpowiada za zapisanie bieżącej konfiguracji programu to:
Krok 3 – zwolnienie licencji ZW3D CAD/CAM
Przed zmianą komputera konieczne jest zwolnienie licencji, aby można było ją aktywować na nowym stanowisku. Licencję zwraca się w programie, więc należy tego dokonać przed odinstalowaniem ZW3D. W celu oddania licencji trzeba przejść do menadżera licencji:
W menadżerze można zarządzać licencją, sprawdzić jej aktualny stan czy na przykład dokonać zwrotu. Licencję można zwrócić za pomocą ikony zwrotu, pokazaną na zrzucie poniżej:
Krok 4 – Instalacja na nowym stanowisku i wprowadzenie licencji
Ostatnim krokiem jest zainstalowanie programu na nowym stanowisku. Program ZW3D CAD/CAM można pobrać ze strony, po wypełnieniu formularza przyjdzie odpowiedni pdf z linkiem do pobrania:
Zwolniona wcześniej licencja jest gotowa do aktywacji, wystarczy ją wprowadzić w menadżerze licencji za pomocą klucza programowego (ciągu znaków) do menadżera licencji poprzez opcję aktywuj licencję:
Po wprowadzeniu licencji i wybraniu Aktywacja program zostanie aktywowany. Jeśli posiadasz licencję pływającą (sieciową) ZW3D CAD/CAM należy skontaktować się ze wsparcie technicznym firmy 3D Master w celu uzyskania instrukcji aktywacji licencji sieciowej.
Krok 5 – wprowadzenie skopiowanych plików ZW3D CAD/CAM
Ostatnim krokiem będzie przekopiowanie plików na nowym stanowisku do analogicznych folderów jak w kroku 1. Należy pamiętać, że w zależności od trybu obsługi plików (wieloobiektowe lub jednoobiektowe) program będzie odczytywał różne rozszerzenia. Wsparcie odpowiedniego typu plików można wybrać w konfiguracji programu.
Podsumowując powyższy artykuł – przeniesienie programu ZW3D CAD/CAM na nowe stanowisko robocze jest prostym procesem wymagającym postępowania według powyższych kroków. Sam program dostarcza narzędzia poprzez przeniesienie konfiguracji, aby zmiana stanowiska była jak najmniej odczuwalna dla użytkownika końcowego. Dodatkowo jeżeli napotkasz po drodze nieprzewidziane sytuacje zawsze możesz skontaktować się z wsparciem technicznym firmy 3D Master i porozmawiać ze specjalistą, który chętnie udzieli pomocy.