fbpx

Edytor ścieżki narzędzia w ZW3D CAD/CAM

edytor1

Edytor ścieżki narzędzia w ZW3D CAD/CAM

Bardzo ciekawym narzędziem (dostępnym od wersji 2014) do zmiany ruchu freza przy obróbkach CNC jest Edytor ścieżki narzędzia. Pozwala on na wprowadzenie wielu zmian, bez konieczności ponownego przeliczania operacji. Ten artykuł będzie poświęcony przycinaniu ścieżek narzędzia

edytor1

Powyższy przykład przedstawia trajektorię freza podczas obróbki resztek. Założenie jest takie, że frez ma pracować tylko wewnątrz rowka zlokalizowanego w środku czołowej ściany. Żeby to uzyskać należy usunąć przejścia na ścianie, oraz na szczycie wyciągnięcia.

edytor2

Prawym przyciskiem wybieramy interesującą nas operację i z wyświetlonego menu – Edytuj ścieżkę narzędzia – Przytnij. Aby sprawnie sobie poradzić z zaznaczeniem właściwych ścieżek zmieniamy widok na z góry. Typ przycięcia powinno się ustawić na wielokąt i już można zaczynać zaznaczanie. W rozpatrywanym przykładzie przejścia ze ściany zostaną usunięte na dwa razy. Przedstawiają to poniższe obrazki. W celu zatwierdzenie zaznaczenia wciskami środkowy przycisk myszy. Analogicznie zaznaczamy pozostały obszar.

 

 

 

edytor3

edytor4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostały jeszcze dwa niechciane przejścia na górze wyciągnięcia. Zmieniamy widok na widok z przodu i korzystając dokładnie z tego samego polecenia edytujemy ścieżkę narzędzia. Po upewnieniu się, że to, co miało zostać usunięte nie jest już wyświetlane na ekranie można przejść do generowania kodów na maszynę CNC.

edytor5

Po usunięciu trzeba pamiętać o tym, że każde ponowne przeliczenie ścieżki spowoduje cofnięcie zmian, które wprowadziliśmy. W związku z tym wszelkie ręczne edycje warto robić po zdefiniowaniu wszystkich niezbędnych parametrów danej operacji.

Autor: Wojciech Bućko