fbpx

Wydłużanie ścieżek narzędzia

pow1

Wydłużanie ścieżek narzędzia poza powierzchnię

Oprogramowanie ZW3D CAD/CAM 2014 daje nam wiele możliwości. Jedną z nowych funkcji dostępną podczas tworzenia obróbek CAM jest bardzo łatwe i przydatne rozszerzenie wygenerowanych ścieżek narzędzia. Można z niego korzystać np. kiedy narzędzie kuliste pozostawia przy krawędzi ściany zaokrąglenie, wynikające ze swojej geometrii. 

pow1

Jak wykonać takie rozszerzenie? Przede wszystkim trzeba pamiętać o poprawnym zdefiniowaniu powierzchni, dodanej do cech obróbki. Przy tworzeniu nowej cechy – powierzchni należy wybrać właściwą klasę. Tak jak widać na rysunku powyżej jest to klasa Rozszerzenia powierzchni. Samą wartość rozszerzenia będziemy definiować już w parametrach konkretnej operacji. Dodamy wykańczającą operację koronkową z zakładki 3x Frezowanie. Do cech dodajemy utworzoną wcześniej cechę, narzędziem niech będzie frez kulisty o średnicy 10 mm. 

pow2

 

 

 

Dla domyślnych parametrów przeliczmy ścieżki narzędzia. Jak widać poniżej narzędzie kończy ruch równo z końcem powierzchni. Taka sytuacja może powodować pozostanie naddatku przy górnej krawędzi zaokrągleń. Teraz wejdziemy w parametry operacji. W drugiej sekcji parametrów, w Ograniczenia -> Granice widnieje nowa opcja, niedostępna we wcześniejszych wersjach.

 

 

 

 

pow3

 

Są trzy metody wydłużenia jakimi możemy się posłużyć, my wykorzystamy liniową. Ściana na której generujemy obróbkę jest płaska więc takie rozwiązanie będzie jak najbardziej poprawne.

 

Ustawmy wartość wydłużenia na 10 mm, dzięki temu zmiany na ścieżce będą czytelne i widoczne.Teraz obliczymy ponownie ścieżkę. Widać, że ruchy narzędzia zostały wydłużone zarówno na długości jak i szerokości ściany. Poniżej nowe trajektorie narzędzia. 

pow4

Dzięki zastosowaniu tej funkcjonalności mamy pewność, że po wygenerowaniu kodów NC i przesłaniu ich na maszynę, obróbka przebiegnie sprawnie i nie pozostawiając żadnych, niechcianych naddatków.

Autor: Wojciech Bućko