Wiercenie – unikanie kolizji po dodaniu przygotówki lub części do cech operacji
Wiercenie – unikanie kolizji po dodaniu przygotówki lub części do cech operacji
Jeśli podczas tworzenia operacji wiertarskich, dodamy część lub przygotówkę do cech operacji, program ZW3D będzie generował ścieżki narzędzia z uwzględnieniem ewentualnych kolizji z częścią podczas przemieszczania się do kolejnych otworów.
Rysunek 1 Przykładowa operacja wiertarska z zaznaczonymi kolizjami wiertła z obrabianym przedmiotem
Na obrazie powyżej znajduje się przykładowa operacja wiertarska w której następuje kolizja. W cechach operacji zostały wskazane tylko otwory które będą wiercone.
Rysunek 2 Cechy operacji
Rysunek 3 Symulacja obróbki z widoczną kolizją
Jak możemy zauważyć na powyższym rysunku następuje kolizja przy przejeździe między otworami. Kolizja następuje w ruchu szybkim narzędzia. Przy takiej kolizji najprawdopodobniej złamało by się wiertło a także uszkodzilibyśmy obrabiany detal.
Rysunek 4 Część w cechach operacji
Jeśli do cech operacji zostanie dodana geometria części lub przygotówki to program ZW3D przeliczy ścieżki z uwzględnieniem dodatkowej geometrii. Ścieżki narzędzia będą poprowadzone tak by uniknąć kolizji z obrabianym przedmiotem.
Rysunek 5 Ścieżka obróbki wiertarskiej po uwzględnieniu geometrii części
Rysunek 6 Kolizja już nie następuje
Różnica między dodaniem przygotówki lub części
Dodawana geometria powinna jak najlepiej odzwierciedlać stan przedmiotu w chwili danej obróbki. Na poniższym przykładzie dobrze widać różnicę między ścieżkami narzędzia. Zasadnicza różnica dla tego przypadku polega na wysokości na której narzędzie porusza się ruchem szybkim. W przypadku dodania przygotówki do części narzędzie po najechaniu nad otwór od razu zostało przełączone na ruch roboczy. W przypadku dodania części do cech narzędzie zostało przesunięte nad otwór, zostało obniżone ruchem szybkim na odległość wycofania (parametr obróbki) a następnie zaczął się ruch roboczy.
Rysunek 7 Geometria przygotówki
Rysunek 8 Ścieżka narzędzia dla przygotówki w cechach (ruch szybki – kolor niebieski, ruch roboczy – kolor żółty)
Rysunek 9 Ścieżka narzędzia dla części w cechach (ruch szybki – kolor niebieski, ruch roboczy – kolor żółty)