Przywracanie ustawień fabrycznych ZW3D oraz kroki poprawiające stabilność
Przywracanie ustawień fabrycznych ZW3D oraz kroki poprawiające stabilność
Ustawianie maksymalnej stabilności pracy ZW3D
By zapewnić maksymalną wydajność I stabilność ZW3D na danej jednostce, należy wykonać poniższe kroki z instrukcji w zależności od posiadanej wersji o konfiguracji sprzętowej naszego komputera.
1. Przywracanie ustawień fabrycznych ZW3D 2020 i nowsze:
Zdarza się, że przez niekontrolowane restarty systemu bądź zawieszenie eksplorera w oprogramowaniu ZW3D zapisują się błędy. Aby usunąć uszkodzone pliki sesji, które mogę powodować problemy w pracy należy wykonać następujące czynności.
Po uruchomieniu programu rozwijamy opcje pod menadżerem licencji i wybieramy menadżer folderu użytkownika
Po czym na górze na pasku należy wybrać “Menedżer folderu użytkownika”
A następnie w nowym oknie wybieramy “Wyczyść folder użytkownika” – po kliknięciu program zapyta czy można zamknąć ZW3D (potwierdzamy) i po wyłączeniu trzeba będzie jeszcze raz kliknąć we wskazany poniżej przycisk:
Po operacji czyszczenia folderu użytkownika w oknie pojawi się komunikat “Sukces”. Możemy już ponownie uruchomić ZW3D I cieszyć się pracą.
2. Przywracanie ustawień fabrycznych ZW3D 2019 i niższe wersje rocznikowe:
WIN10
WIN7
W wyszukiwarce plików (w Windows 7 I 10 dostępnej z poziomy menu start) wpisujemy ciąg znaków „%appdata%” i zatwierdzamy klikając Enter. Wyświetli się folder o nazwie Roaming, w którym wybieramy folder z dostępną wersją ZW3D (np. ZW3D 2018 PLK (x64)). Jeżeli do generowania plików NC był zostawiony domyślny folder to znajdują się one w podfolderze Output.
Aby przywrócić system do fabrycznych ustawień należy wszystkie elementy (z pominięciem plików License – jeżeli występują) usunąć.
Powyższą czynność wykonujemy przy wyłączonym ZW3D CAD/CAM.
3.Praca z zintegrowaną kartą graficzną Intel
Niekiedy bywa tak, że użytkownik posiada komputer jedynie ze zintegrowaną kartą graficzną, które są bardzo popularne i często dostępne w komputerach stacjonarnych czy przenośnych laptopach. Takie komputery są głównie skierowane do użytku biurowego, czyli obsługi podstawowych edytorów tekstowych, prostych programów, baz danych i korespondencji, wyświetlania filmów i grafiki 2D.
Mimo tego są duże szanse na poprawne uruchomienie programu CAD/CAM (np. ZW3D) i w miarę stabilną jego pracę, opierając się jedynie na tej zintegrowanej karcie grafiki Intel. Jednakże należy pamiętać, iż takie ustawienia nie zapewnią stuprocentowej sprawności programu i jest duże prawdopodobieństwo do błędnego wyświetlania graficznego modelu, bądź może wystąpić niestabilność programu – samoistne wyłączenie.
Poniżej przedstawimy kilka porad, ułatwiających życie osobom, które mają wyłącznie zintegrowaną kartę grafiki Intel (nie zalecaną przez producenta).
Aby zwiększyć mimo wszystko wydajność zintegrowanej karty graficznej do maksymalnych możliwości, należy ustawić opcję jak poniżej (uprzednio należy wyłączyć program ZW3D)
1.Klikamy PPM na pulpicie i wybieramy „Właściwości grafiki”:
Jeżeli nie posiadamy opcji “Właściwości grafiki” wtedy musimy pobrać ze strony producenta panel sterowania Intel’a. Link do instrukcji producenta:
https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/support/articles/000055711/graphics-drivers.html
2. Pojawi nam się główne okno Panelu sterowania Intel, gdzie musimy wybrać opcję „3D”
3. W zakładce „Ustawienia ogólne” należy ustawić opcję „Wydajność”. Dzięki temu ustawimy maksymalne możliwości zintegrowanej karty graficznej Intel, co może pomóc we wspieraniu działania oprogramowania ZW3D.
4. Na koniec należy zastosować zmiany, tak by od nowego uruchomienia ZW3D została wykorzystana nowa opcja wydajności karty graficznej:
5. Następnie wracamy do panelu głównego grafiki Intel i teraz wybieramy „Zasilanie”:
6. W opcjach zasilania zmieniamy plan zasilania grafiki na „Maksymalna wydajność”
7. Na koniec potwierdzamy zmiany przyciskiem „Zastosuj”.
Oczywiście należy pamiętać, że powyższe ustawienia nie zawsze pomogą w poprawieniu wydajności pracy z ZW3D. Jest to instrukcja niezbędna, gdy nie mamy innego sprzętu do pracy z oprogramowaniem na daną chwilę. Wszystko zależy od operacji z których korzystamy w programie i rozmiaru plików na których pracujemy.
Korzystanie z maksymalnych ustawień zintegrowanej karty graficznej jest jedynie doraźnym sposobem na możliwość pracy z zaawansowanymi programami 3D. Producent zaleca korzystanie z dedykowanej karty grafiki NVIDIA, która zapewnia płynną i stabilną pracę programu w całym jego zakresie.
4. Praca z dedykowaną karta graficzną NVIDIA
Większość sprzedawanych notebooków w tym momencie jest wyposażonych w dwie karty graficzne: dedykowaną i zintegrowaną. Niestety dla mniej zaawansowanych użytkowników komputerów, może to sprawić nie lada problem przy pracy na ZW3D, ponieważ system przydziela domyślnie słabszą, czyli zintegrowaną kartę graficzną. Wprawdzie na ostatnich modelach kartach graficznych Intel HD Graphics 3000 i 4000 da się uruchomić ZW3D (wymagana jest aktualizacja sterowników karty graficznej), to lepiej jest uruchomić ZW3D na mocniejszej karcie graficznej. Wszak, skoro można sobie ułatwić życie, to czemu z tego nie skorzystać? Oczywiście w zależności od tego jak nową i mocną dedykowaną kartę graficzną posiadamy, tym większą różnicę zauważymy.
Do programów CAD/CAM polecamy karty graficzne firmy nVidia, gdyż firma ta specjalizuje się w produkcji kart do programów tego typu, natomiast karty firmy AMD przeznaczone są głównie do gier. Z naszych doświadczeń wynika, że w komputerach ze słabszymi i starszymi kartami graficznymi firmy AMD mogą występować problemy z wyświetlaniem modeli, aczkolwiek nie jest to regułą.
Wbrew pozorom, ustawienie systemu, żeby uruchamiał program ZW3D zawsze przy użyciu mocniejszej karty graficznej, nie jest niczym skomplikowanym. Z pomocą tej krótkiej instrukcji, każdy powinien sobie poradzić z tą czynnością bezboleśnie.
Na początku klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie ZW3D i wybieramy Uruchom z procesorem graficznym, a następnie Zmień domyślny procesor graficzny..
Oczywiście możemy od razu wybrać jako domyślny procesor NVIDIA o dużej wydajności, ale w niektórych przypadkach oznacza to uruchomienie programu przy pomocy tej karty graficznej, gdy pozwalają na to ustawienia globalne. My przechodzimy do Panelu Sterowania NVIDIA, żeby zmienić ustawienia indywidualne.
Po otwarciu Panelu Sterowania NVIDIA przechodzimy do Zarządzania Ustawieniami 3D. Tutaj wybieramy drugą zakładkę, czyli Ustawienia programu i klikamy przycisk Dodaj, żeby dodać ZW3D do zmiany ustawień. Wybieramy, tak jak na obrazku poniżej, uruchamianie z Procesorem graficznym o dużej wydajności i zatwierdzamy.
Od tej pory ZW3D będzie się uruchamiało z mocniejszą kartą graficzną, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i uprzyjemnić pracę z programem.
Dodatkowo w opcji Tryb zarządzania energią przełączamy się na Preferuj maksymalną wydajność:
5. Praca z dedykowaną kartą graficzną AMD Radeon
Jeżeli w trakcie korzystania z programu ekran zrobi się czarny i pojawi się poniższy komunikat lub program ZW3D pomimo dedykowanej karty graficznej pracuje na zintegrowanej warto zastosować poniższe rozwiązanie:
1.Uruchom program do sterowania kartą graficzną AMD Catalyst Control Center i przejdź do sekcji Zasilanie.
- Wejdź w Globalne ustawienia przełączania grafiki i ustaw zarówno dla akumulatora jak i zasilania zewnętrznego maksymalną wydajność.
- Ostatnią zmianą będzie ustawienie wysokiej wydajności dla ZW3D w następnej zakładce, czyli w Ustawieniach przełączania grafiki dla aplikacji.
Po wykonaniu tych kroków korzystanie z oprogramowania ZW3D powinno przebiegać bez zarzutu.
6.Ustawienia funkcji Kontrola konta użytkownika
Uruchamiając programy graficzne, lub zmieniając ustawienia karty graficznej ingerujemy w domyślne ustawienia systemu. Często takie zmiany są blokowane przez domyślną kontrolę Windows 10. Aby zmniejszyć ingerencję Windowsa w nasze działania, która to często blokuje nasze zmiany należy:
- Wejść w Panel sterowania, a następnie kliknąć w „Konta użytkowników”
2. Następnie znów wybrać „Konta użytkowników” i wejść w opcję „Zmień ustawienia funkcji Kontrola konta użytkownika”:
3. W panelu poniżej należy wybrać na przewijanym pasku dolną skrajną opcję „Nie powiadamiaj”. Dzięki temu system nie będzie blokował zmian jakie wprowadzamy w oprogramowaniu (wykorzystanie max ustawień karty graficznej, uruchamianie z prawami administratora).
7.Prawa administratora przy uruchamianiu ZW3D
Aby mieć pełny dostęp do wprowadzania zmian, należy uruchamiać ZW3D z prawami administratora.
- Włączenie jednorazowe
- Globalne ustawienie uruchamiania programu:
Należy kliknąć PPM na ikonę ZW3D i wybrać „Właściwości”, następnie w nowym oknie wybieramy zakładkę „Zgodność” i zaznaczamy opcję uruchamiana programu jako administrator:
8. Najnowsza wersja ZW3D
Często ewentualne problemy najnowszej wersji są poprawiane w łatkach do ZW3D, które uaktualniamy na naszym serwerze. ZW3D nie posiada funkcji automatycznej aktualizacji, stąd wymagane jest pobieranie najwnowszych wersji ze strony:
https://zw3d.com.pl/pobierz-zw3d/najnowsza-wersja/
Jeżeli nie wiesz, czy masz najnowszą wersję ZW3D, wyslij numer swojej wersji jako VERNUM na wsparcie ZW3D wsparcie@3dm.pl z zapytaniem o aktualność posiadanej wersji.
Jak znależć numer VERNUM ? Wyjaśnienie poniżej:
W prawym górnym rogu kliknij w strzałkę obok znaku zapytania I wybierz “O ZW3D”:
Pojawi się okno gdzie odnajdziesz swój numer wersji VERNUM ZW3D
Po więcej informacji na temat ZW3D zapraszamy na:
- Artykuły ZW3D
https://zw3d.com.pl/wsparcie/baza-wiedzy-zw3d-cad-cam/
- Filmy instruktażowe, ciekawostki