fbpx

6 trików w ZW3D 2019 CAM dla większej efektywności obróbki

ZW3D 2019 - 6 trików w ZW3D 2019 CAM dla większej efektywności obróbki

6 trików w ZW3D 2019 CAM dla większej efektywności obróbki

ZW3D 2019 i jego wersja SP są dostępne ze znaczną liczbą nowych funkcji i ulepszeń.

 

1. Płynniejsze przejścia w narożnikach dla operacji 2-osiowego frezowania

W ZW3D 2019, kontrola narożników została dodana by zoptymalizować ścieżkę narzędzi w ostrych narożnikach. W porównaniu do poprzedniej wersji ZW3D, najnowsza wersja umożliwia dodanie zaokrągleń w narożnikach, co zostało ukazane na poniższym obrazku

Porównanie ścieżki narzędzia w narożnikach

Porównanie ścieżki narzędzia w narożnikach

 

Takie zaokrąglenia trajektorii mogą zwiększać żywotność narzędzi, a dodatkowo polepszają płynność obróbki i jakość otrzymywanych detali.

Aby uzyskać żądany promień zaokrąglenia naroży należy przejść do parametrów operacji i wprowadzić wartość zaokrąglenia jako % średnicy narzędzia lub wartość absolutną.

 

Ustawianie promienia wykończenia boków

Ustawianie promienia wykończenia boków

 

2. Zoptymalizowane tworzenie ścieżek narzędzia w operacji Helikalna

W wersji 2018, wejścia narzędzia znajdowały się poniżej płaszczyzny poziomej, co mogło skutkować nieprawidłowym ruchem wejścia narzędzia. W najnowszej wersji wejścia narzędzia prowadzone są powyżej płaszczyzny poziomej, co daje idealny efekt końcowy obróbki helikalnej.

 

Porównanie ścieżki narzędzia obróbki helikalnej

Porównanie ścieżki narzędzia obróbki helikalnej

 

Ponadto, kontrola obróbki znacznie się zwiększyła dzięki dodatkowemu parametrowi Max głębokość obróbki a także możliwości decydowania o sposobie generowania danych wyjściowych do kodu na maszynę.

 

Ustawienia ścieżki operacji Helikalnej

Co więcej, ZW3D 2019 wspiera obróbkę helikalną już nie tylko w 3 osiach ale także w 5

 

 Przełączanie ilości osi w parametrach obróbki helikalnej

 

3. Inteligentniejsze wykrywanie cech Płaskie obszary

W poprzedniej wersji, podczas definiowania płaskich obszarów do operacji wykańczającej płaskie obszary, część ścian była błędnie wykrywana ze względu na ich linie podziałowe. W najnowszej wersji ZW3D 2019, granice są wybierane znacznie inteligentniej, dzięki czemu płaskie obszary są lepiej rozpoznawane i wybierane, co przekłada się na idealną trajektorię narzędzia.

 

Porównanie wykrywania płaskich obszarów

Porównanie wykrywania płaskich obszarów

 

4. Optymalniejsza obróbka zgrubna z dużym krokiem pomiędzy poszczególnymi przejściami

W poprzedniej wersji, gdy odległość między kolejnymi przejściami przekraczała 80% średnicy narzędzia, czasami pozostawały nieobrobione pozostałości po obróbce zgrubnej. Obecnie, nawet przy dużym kroku obróbki, obróbka zgrubna zbiera cały materiał który powinien zostać usunięty podczas tej obróbki.

Porównanie pozostałości po obróbce zgrubnej z dużym krokiem

Porównanie pozostałości po obróbce zgrubnej z dużym krokiem

 

5. Ulepszona kolejność obróbki cech typu otwór

Podczas projektowania obróbki danego detalu, ważnym czynnikiem jest kolejność obróbki. W najnowszej wersji ZW3D 2019 możemy wygodnie konfigurować kolejność obróbki kolejnych otworów. Możliwe jest wybranie opcji „Kolejność zaznaczania”, co przełoży się na wykonanie obróbki otworów w dokładnie takiej kolejności w jakiej wskazywaliśmy kolejne otwory podczas definiowania cechy.

Definiowanie kolejności wykonywania otworów

Definiowanie kolejności wykonywania otworów

 

6. Zoptymalizowane typy połączeń

Zoptymalizowane połączeniaZoptymalizowane połączenia

Bezpośrednie przejście zostało dodane do ostatniego przejścia na dole detalu, dzięki czemu detal zostanie poprawnie obrobiony i nie będzie zbędnego przejścia na dolnej ścieżce.

 

Wybór typu połączeń

 

W ZW3D 2019 i wersji SP nadal istnieje wiele „ukrytych niespodzianek”, które pomogą Ci radzić sobie z bardziej złożonymi produktami, od projektowania po produkcję. Może spróbujesz znaleźć je samemu?