fbpx

Modelowanie elementów blaszanych w ZW3D CAD CAM

Element Blaszany

Element Blaszany

Modelowanie elementów blaszanych w ZW3D CAD CAM

 

Element Blaszany

Element Blaszany

ZW3D jest znanym rozwiązaniem CAD/CAM do projektowania produktów, projektowania form i obróbki CNC. Oprócz tych zastosowań, ZW3D jest również przydatny przy projektowaniu arkuszy blach dla przemysłu.

Elementy blaszane są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, sprzętu gospodarstwa domowego i sprzętów kuchennych. Poza funkcjonalnymi potrzebami projektowymi, najważniejszym aspektem projektowania części blaszanych jest możliwość rozwijania projektów. To pozwala projektantowi uzyskać wykres rozszerzalności i zrobić projekt układu.

ZW3D posiada oddzielny zestaw narzędzie do projektowania części blaszanych, jak pokazano na karcie Arkusza Blach (Patrz rysunek 1).

Interfejs Arkusz Blach

Rysunek 1: Interfejs Arkusza Blach

 

Możliości ZW3D przy projektowaniu arkuszy blach:

 

Zgięcie po profilach

ZW3D tworzy bezpośrednie wyciągnięcie blachy po profilach. Jako projektant, musisz tylko narysować górny i dolny profil, a następnie użyć funkcji Zgięcie po profilach, żeby utworzyć kołnierz (patrz rysunek 2.).

Zagięcie po profilach

Rysunek 2: Zagięcie po profilach

 

Przetłoczenie Otwarte (Konstrukcja Żaluzji)

Przetłoczenia otwarte są szeroko używane do tworzenia otworów wentylacyjnych. Funkcja tworzenia otwartych przetłoczeń w ZW3D ułatwia tworzenie żaluzji, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu (patrz rysunek 3.). Dodatkowo, można użyć funkcji szyku, żeby przyspieszyć tworzenie żaluzji.

Tworzenie żaluzji

Rysunek 3: Tworzenie żaluzji

 

Przetłoczenie

Usztywnienia i obszary wykrawania to podstawowe wymagania do projektowania części blaszanych i ZW3D posiada funkcję Przetłoczenia do tworzenia różnego rodzaju wzorów (patrz rysunek 4.).

 

Tworzenie Przetłoczenia

Rysunek 4: Tworzenie Przetłoczenia

 

Funkcja Rozłożenia

Jak już wspomniano wcześniej, nie ma nic ważniejszego dla projektowania części blaszanych, jak rozkładanie projektów – poza samym projektowaniem, oczywiście! Po rozłożeniu, można obliczyć powierzchnię blachy, zaprojektować wytłocznik, określić układu itd. Z ZW3D, można wygenerować arkusze 2D, aby dodać wymiary i inne informacje na rysunkach (patrz rysunek 5.).

 

Rozłożenie Gięcia

Rysunek 5: Rozłożenie gięcia, tworzenia rysunków i dodawanie wymiarów

 

Zaznaczanie zgięć

Zdarza się, że produkty zostały zaprojektowane w innym oprogramowaniu. ZW3D ma możliwość importowania plików z m.in. Catia, Creo (Pro/E), SolidWorks, NX, Inventor. Po zaimportowaniu pliku, można użyć ZW3D do oznaczenia zagięć, a następnie do rozłożenia produktu, naturalnie, można również edytować zaimportowany model do Twoich potrzeb.

Zaznaczanie zagięć

Rysunek 6: Zaznaczanie zagięć na importowanym modelu

 

Rozłożenie modelu

Rysunek 7: Rozłożenie modelu po zaznaczeniu zagięć na importowanym modelu

 

Opcja zaznaczania zagięć działa również na modelach bryłowych. Możemy na przykład naszkicować sobie przekrój blachy, wyciągnąć ją na odpowiednią szerokość i nadać jej grubość. Od tego momentu droga do rozwinięcia modelu jest taka sama jak przy modelu zaimportowanym, czyli musimy zaznaczyć krawędzie modelu i wybrać opcję rozłożenia modelu. Od teraz nasz model jest traktowany jako arkusz blachy.

Rysunek 8: Zagięcie blachy z modelu bryłowego

Mam nadzieję, że powyższy artykuł o arkuszach blach pozwoli Ci w lepszy sposób wykorzystać możliwości oprogramowania ZW3D CAD/CAM do pracy z blachami. Jeżeli wystąpią problemy, prosimy o kontakt z wsparcie@3dmaster.com.pl.

Autor: Bartosz Medyński.