fbpx

ZW3D CAD/CAM w przemyśle meblarskim i drzewnym CAD

zw3d meble1

Projektowanie mebli w ZW3D CAD/CAM – CAD

 

 Modelowanie 3D elementów mebli

 • Modelowanie elementów typu półka, boki fronty itp. Korzystając z szerokiej funkcjonalności modułu CAD może szybko stworzyć gotowy element. Dzięki zastosowaniu parametrycznego modelowania po wykonaniu jednego projektu bardzo szybko można rozwinąć, zmodyfikować czy też uprościć kolejne detale.

• Tworzenie modelu na podstawie dokumentacji 2D (DXF/DWG). W kilku krokach z płaskiej dokumentacji można utworzyć model bryłowy. Innym sposobem jest import gotowego pliku bryłowego, niemal z każdego programu, a następnie dostosowanie go do własnych wymagań.

zw3d meble1
Modelowanie frontów – korzystając z możliwości wstawiania do modelowania gotowych brył (tzw. prymitywów) modelowanie jest jeszcze wydajniejsze. Do naszej dyspozycji jest również klasyczne podejście do modelowania czyli wyciąganie naszkicowanych kształtów.

zw3d meble2

meble3

Modelowanie elementów toczonych – oprócz typowego wyciągania kształtów w jednym, czy kilku kierunkach, do dyspozycji użytkownika pozostaje wyciągnięcie przez obrót – czyli obrócenie zarysu ze szkicu wokół jednej z osi.

zw3d meble4

Tworzenie złożenia całego mebla
• Składanie elementów w jeden cały model – po utworzeniu osobnych elementów, jak fronty, boki, wczytuje się komponenty i wyrównuje korzystając z funkcji zakładki Złożenie.
• Wykorzystanie konfiguracji elementów – przy gotowym złożeniu nie ma problemu z podmianą wcześniej wczytanych elementów. Pozwala to na dopasowanie danego elementu do całego wyrobu.
• Wykorzystanie bibliotek okuć dostępnych w Internecie – po złożeniu detalu można zakończyć projektowanie poprzez dodanie elementów wykończenia, jak uchwyty, zawiasy itp.

zw3d meble55

zw3d meble6

 

Modelowanie uchwytów meblowych – jeśli gotowe uchwyty z biblioteki nie zostały wykorzystane można samemu je zamodelować. Korzystając z narzędzi CAD tworzy się nowy komponent do późniejszego zaimportowania.

zw3d meble7

Złożenie całego wnętrza
Po stworzeniu wszystkich elementów można utworzyć złożenie przedstawiające całościowo zespół produktów.

zw3d meble8

Tworzenie dokumentacji 2D

zw3d meble99

• Przygotowanie dokumentacji do produkcji – cała dokumentacja wykonana paroma kliknięciami. Rysunki wykonawcze elementów, złożeniowe całego detalu z możliwością utworzenia swojego stylu formatowania tabeli, zdefiniowania zmiennych, każdorazowo uzupełnianych w tabeli rysunkowej.
• Lista materiałowa (z wymiarami poszczególnych płyt)-export do Excel. Tworzenie plików raportów w formie tabeli.
• Tworzenie instrukcji montażu – na podstawie rozstrzelenia złożenia oraz wprowadzenia odpowiednich adnotacji można w sposób jasny i klarowny zdefiniować kolejne kroki montażu.
• Biblioteka symboli – możliwość zdefiniowania symboli do wielokrotnego użycia w kolejnych arkuszach dokumentacji.

zw3d meble111

Wizualizacja modelu

zw3d meble11

• Przypisanie materiału – w module do wizualizacji istnieje możliwość określenia z jakiego materiału jest zrobiony dany element. Do wyboru jest szeroka gama tekstur do nałożenia od drewna przez stopy metali kończąc na metalach szczotkowanych.
• Zmiana materiału i różne konfiguracje i wizualizacje – możliwość nałożenia własnych tekstur, ale również plików graficznych.

zw3d meble12

Nadawanie właściwości ściany

zw3d meble13

Renderowanie w zewnętrznym programie Artisan

zw3d meble14

 

zw3d meble15

 

 Jeżeli temat Cię zainteresował przeczytaj również artykuł o specjalnych obróbkach CAM dedykowanych do mebli