fbpx

FORMY WTRYSKOWE: UNIKALNE FUNKCJE ZW3D CAD/CAM

elektrody pl

FORMY WTRYSKOWE: UNIKALNE FUNKCJE ZW3D CAD/CAM

Program ZW3D CAD/CAM posiada wiele unikalnych funkcji, które pozwalają ułatwić a także przyspieszyć proces projektowania.

Oprogramowanie sprawdza się w przypadku projektowania prostych detali a także podczas projektowania powierzchniowego a także hybrydowego. Dzięki unikalnym funkcjom praca jest bardziej optymalna, a użytkownik może zapomnieć o żmudnym powtarzaniu takich samych operacji lub niemożliwości zaprojektowania detalu, ponieważ nie da się tego wykonać w danym programie. Celem tego artykuł jest pokazanie możliwości programu, jest to pierwsza część pokazująca proces modelowania elementu CAD pod formę wtryskową. W kolejnych artykułach zostaną zaprezentowane następne kroki, między innymi podział modelu na matrycę i stempel, wykonanie korpusu formy wraz z kanałami a także zostaną stworzone ścieżki do frezowania modelu CAM.

AUTOMATYCZNE PRZYCINANIE KRZYWYCH

Niezwykle efektywną funkcją jest automatyczne przycinanie/wydłużanie do narożnika krzywych w szkicach 2D. Pozwala na inteligentne docinanie lub wydłużanie wskazanych dwóch krzywych. Konstruktor pokazuje tylko odpowiednie miejsca na dwóch krzywych, resztę wykonuj program automatycznie.

 

 

WYCIĄGNIĘCIE ELEMENTU Z ODSUNIĘCIEM

Operacja wyciagnięcie pozwala na dodatkowe odsunięcie od profilu bazowego. Użytkownik nie musi tworzyć szkicu wraz z krzywymi do wyciągnięcia. Może od razu przystąpić do wyciągania danego elementu odsuniętego o zakładane wartości. Istnieje także możliwość stworzenia wyciągnięcia otwartego z jednej lub dwóch stron, skutkuje to pracą na modelu powierzchniowym.

SIATKA KRZYWEJ

Polecenie siatki krzywej pozwala na stworzenie dowolnej powierzchni z zarysu kilku krzywych. Użytkownik wprowadza krzywe pionowe i poziome, tak zwane krzywe U i V. Segmenty krzywych mogą składać się z kilku stycznych do siebie krzywych. Przy wprowadzaniu poszczególnych krzywych ważna jest kolejność wybierania. Funkcja ta umożliwia także edycję wprowadzonych już krzywych, a także zmiany ciągłości w więzach granicznych.

 

 

ROZSZERZ ŚCIANĘ

Funkcja ta pozwala na rozszerzenie danej krawędzi ściany o dowolna odległość. Istnieje także możliwość nadania trendu krzywizny powierzchni wynikającego z wydłużenia liniowego, kołowego, odbicia czy też malejącej krzywizny. Wartością odległości steruje użytkownik, poprzez podanie odpowiedniej.

MODELOWANIE HYBRYDOWE – TWORZENIE POWIERZCHNI , KTÓRA NASTĘPNIE PRZYCINA BRYŁĘ

Program pozwala na wykonanie skomplikowanych kształtów poprzez połączenie pracy na bryłach i powierzchniach. Taki typ modelowania nazywany jest modelowaniem hybrydowym, użytkownik może przy pomocy powierzchni przycinać bryły. Projektowanie w taki sposób jest bardzo efektowne i szybkie. Dzięki uniwersalności programu Zw3D, nie trzeba pamiętać które funkcje modelowania działają na bryłach, a które na powierzchniach.

 

 

WYCIĄGNIĘCIE DO ŚCIANY

Kolejna unikalna funkcja program Zw3d to wyciąganie do punktu lub ściany, podczas wyciągania projektant jako punkt startu lub końca może wybrać punkt lub ścianę. W przypadku wybrania ściany wyciągnięcie jest automatycznie dociągane do jej kształtu. Dysponując płaską dokumentacja można w prosty sposób stworzyć model 3D, bez podawania wymiarów.

 

 

BEZPOŚREDNIA EDYCJA MODELU

Bezpośrednia edycja modelu pozwala jak nazwa sugeruje na bezpośrednie zmiany w modelu. Zw3D umożliwia zmiany w modelu importowanym, czyli bez drzewa historii. Operacja ta umożliwia na edycję promienia otworów czy zaokrąglenia a także przesuwanie ścian lub upraszczanie modeli, wszystkie zmiany odbywają się na geometrii modelu.

WYCIĄGNIĘCIE DO ŚCIANY

Kolejna unikalna funkcja program Zw3d to wyciąganie do punktu lub ściany, podczas wyciągania projektant jako punkt startu lub końca może wybrać punkt lub ścianę. W przypadku wybrania ściany wyciągnięcie jest automatycznie dociągane do jej kształtu. Dysponując płaską dokumentacja można w prosty sposób stworzyć model 3D, bez podawania wymiarów.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT FORM WTRYSKOWYCH? 

Zaobserwuj nasz profil na Facebooku i zasubskrybuj kanał na YouTube, a nie przegapisz żadnej z naszych nowości!

Masz pytania?

Napisz do nas!