fbpx

Dodawanie znormalizowanych części do ZW3D 2014

Dodawanie znormalizowanych części do ZW3D CAD/CAM 2014

Dodawanie znormalizowanych części do ZW3D 2014

W ZW3D mamy do wyboru kilka różnych dróg na dodanie cześci znormalizowanych.

1. Wbudowana biblioteka.

W programie ZW3D jest wbudowana biblioteka części znormalizowanych (podstawowych), jest również możliwość stworzenia własnej biblioteki części (tutaj jest film na ten temat).
Dodawanie części jest szybkie i bezproblemowe. Wystarczy przejść do zakładki Złożenia i kliknąć w przycisk Biblioteka części. Otworzy się okno z katalogami części, wystarczy otworzyć interesującą nas część, wyszukując ją w odpowiednim katalogu.

Biblioteka części w ZW3D CAD/CAM

Po wskazaniu pliku z częścią, mamy do dyspozycji parametry sterujące wielkością części. Wybieramy z listy odpowiednie wielkości i zatwierdzamy wybór. Program umieści naszą część w złożeniu. Teraz wystarczy ją wpasować w odpowiednie miejsce.

Parametry sterujące wielkością części

2. CadRegister.

Drugi sposób na wczytanie części znormalizowanych polega na skorzystaniu z internetowej biblioteki CadRegister.
Możemy przejść na stronę CadRegister bezpośrednio z ZW3D. W zakładce Złożenie, pod Biblioteką części mamy dodatkowe menu rozwijalne z którego można wybrać CadRegister.

Internetowa biblioteka CadRegister do ZW3D CAD/CAM

Otworzy się okno przeglądarki ze stroną CadRegister. Na stronie tej możemy wybrać kategorię części, którą szukamy, w tym celu klikamy w odpowiedni odnośnik.

Kategorie biblioteki części w CadRegister do ZW3D CAD/CAM

Przykładowo aby wczytać do ZW3D śrubę, przechodzimy przez kolejne etapy: Hardware -> Screws -> Fastenal (nazwa producenta) -> Hex Cup Screw, Metric -> M10. Na końcy trzeba kliknąć w numer katalogowy części, która nas interesuje.

Projekt CAD śruby

Wyświetli się część i jej parametry. Obok parametrów mamy przycisk do pobierania części: „Download: CAD”. Jeżeli część, którą wybraliśmy nam odpowiada, to klikamy w ten odnośnik.

Parametry projektu CAD śruby

Otworzy się nowa zakładka z wyświetlonym podglądem części w 3D, oraz opcjami pobrania elementów. Możemy pobrać model w rozszerzeniu neutralnym, np. IGES, lub bezpośrednio wczytać część do ZW3D. Przy drugiej opcji musimy rozwinąć menu nad przyciskiem Insert (domyślnie jest wybrany Alibre Design) i wybrać ZW3D>2010. Następnie klikamy „Insert”, otworzy się nowe okno, w którym musimy wpisać nasze dane.

Wczytywanie części z biblioteki internetowej do ZW3D CAD/CAM

Po zatwierdzeniu część zostanie wczytana w otwartym oknie ZW3D (musi to być wersja 2010 lub nowsza).

Gotowa część pobrana z internetowej biblioteki

3. TraceParts.

Z tego samego podmenu możemy wybrać kolejną internetową bibliotekę części jaką jest TraceParts. Analogicznie do CadRegister, w tym przypadku również uruchomi się przeglądarka ze stroną TraceParts.

Internetowa biblioteka TraceParts do ZW3D CAD/CAM
W lewym górnym rogu mamy menu rozwijalne (domyślnie jest wybrane Rozszerzona klasyfikacja I.C.S.) z którego możemy wybrać producenta części. Poniżej mamy części posegregowane na kategorie, a w oknie głównym (na środku) poszczególne części. Przed pobraniem części trzeba się zarejestrować lub zalogować, jeżeli mamy już konto. Można to zrobić na początku, lub przed pobraniem części (jeżeli nie jesteśmy zalogowani, to strona upomni się o to). Na dole głównego okna są numery katalogowe części. Po wybraniu numeru części, która nas interesuje, możemy kliknąć na „Pobieranie bezpośrednie”. Opcja nad tym przyciskiem powinna wskazywać ZW3D.

Wybór producenta części w internetowej bibliotece
Strona rozpocznie przygotowanie części do bezpośredniego pobrania do ZW3D. po zakończeniu procesu, będziemy mieli plik ZW3D z częścią na dysku komputera. Możemy teraz wczytać część do naszego projektu.

 4. Cadenas.

W podmenu, które jest opisane wyżej, ostatnią opcją jest Cadenas. Po wybraniu tej biblioteki, zostaniemy przekierowani na stronę PARTcommunity. PARTcommunity to darmowy portal, z którego możemy pobierać pojedyncze części firm, które jeszcze nie mają całych katalogów dostępnych z poziomu PARTsolutions.

Internetowa biblioteka części Cadnas do ZW3D CAD/CAM
Żeby korzystać z tych części musimy się zarejestrować lub zalogować, jeżeli mamy już założone konto.
Można wybrać język polski, co znacznie ułatwi proces rejestracji, a następnie kliknąć Zarejestruj się.
Po przejściu przez proces rejestracji i zalogowaniu się na portalu, możemy pobierać części.
W tym celu klikamy odnośnik na górze strony Katalogi Modeli CAD. W tym miejscu mamy pełną listę producentów ułożoną alfabetycznie.

Katalogi modeli 3D CAD

Musimy wybrać interesującego nas producenta, następnie kategorię części i część. Na końcu tego procesu wyboru dostajemy możliwość sterowania parametrami części (wymiarami), po kliknięciu w nazwę części.

Wybór producenta części z biblioteki

Jeżeli sobie zainstalujemy tzw. Viewer, czyli przeglądarkę modeli dla przeglądarki internetowej, to możemy wygenerować podgląd części. Odpowiednią opcję instalacji i pobrania viewer’a, znajdziemy po prawej stronie w oknie Podgląd modelu CAD.
Jeżeli wybraliśmy już parametry, to nad nimi znajdują się opcje Generowania MODELU CAD i Pobrania wygenerowanych modeli CAD. Przy użyciu tych opcji możemy pobrać modele, np. w plikach neutralnych tj. IGES, STEP lub w wersji programu, które ZW3D jest w stanie importować (VX, SolidWorks, itd.). Po wybraniu wszystkich części, które nas interesują, musimy je pobrać klikając Download w oknie po prawej stronie na dole okna przeglądarki (rubryka zatytułowana Pobierz Modele CAD).

5. PARTsolutions

Po zainstalowaniu dodatku do ZW3D PARTsolutions, mamy możliwość wywołania go przez ZW3D, w celu wstawienia części. Należy pamiętać o tym, że trzeba kliknąć opcję Wstaw 3D dla każdej wstawianej części. Nie ma możliwości wstawienia kilku części za jednym razem.

Biblioteka części - PARTsolutions do ZW3D CAD/CAM

Otworzy się okno PARTsolutions. Żeby wstawić część bezpośrednio do ZW3D. Trzeba wykonać kilka prostych kroków. Najpierw wybieramy katalog w którym znajduje się poszukiwana przez nas część. Przechodząc przez kolejne katalogi dotrzemy do części.

Części w bibliotece PARTsolutions

Po otwarciu części uzyskujemy dostęp do podglądu w 3D oraz jej parametrów. Gdy jesteśmy pewni, że wyświetlone parametry odzwierciedlają odpowiednią część, klikamy w przycisk Transfer To CAD (ZW3D 2014) znajdujący się na górze ekranu. Część zostanie umieszczona w ZW3D.

Transferowanie projektu pobranego z biblioteki PARTsolutions

 

Autor: Bartosz Medyński.