fbpx

Modelowanie elementów blaszanych w ZW3D CAD CAM

Element Blaszany

Element Blaszany

Modelowanie elementów blaszanych w ZW3D CAD CAM

ZW3D jest znanym rozwiązaniem CAD/CAM do projektowania produktów, projektowania form i obróbki CNC. Oprócz tych zastosowań, ZW3D jest również przydatny przy projektowaniu arkuszy blach dla przemysłu.

Elementy blaszane są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, sprzętu gospodarstwa domowego i sprzętów kuchennych. Poza funkcjonalnymi potrzebami projektowymi, najważniejszym aspektem projektowania części blaszanych jest możliwość rozwijania projektów. To pozwala projektantowi uzyskać wykres rozszerzalności i zrobić projekt układu.

Element blaszany w ZW3D 2012
Zagiecie po profilach w ZW3D 2012

Zgięcie po profilach

ZW3D tworzy bezpośrednie wyciągnięcie blachy po profilach. Jako projektant, musisz tylko narysować górny i dolny profil, a następnie użyć funkcji Zgięcie po profilach, żeby utworzyć kołnierz (patrz rysunek 2.).

Przetłoczenie Otwarte (Konstrukcja Żaluzji)

Przetłoczenia otwarte są szeroko używane do tworzenia otworów wentylacyjnych. Funkcja tworzenia otwartych przetłoczeń w ZW3D ułatwia tworzenie żaluzji, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu (patrz rysunek 3.). Dodatkowo, można użyć funkcji szyku, żeby przyspieszyć tworzenie żaluzji.

Tworzenie zaluzji w ZW3D 2012
Tworzenie przetłoczenia w ZW3D 2012

Przetłoczenie

 

Usztywnienia i obszary wykrawania to podstawowe wymagania do projektowania części blaszanych i ZW3D posiada funkcję Przetłoczenia do tworzenia różnego rodzaju wzorów (patrz rysunek 4.).

Funkcja Rozłożenia

Jak już wspomniano wcześniej, nie ma nic ważniejszego dla projektowania części blaszanych, jak rozkładanie projektów – poza samym projektowaniem, oczywiście! Po rozłożeniu, można obliczyć powierzchnię blachy, zaprojektować wytłocznik, określić układu itd. Z ZW3D, można wygenerować arkusze 2D, aby dodać wymiary i inne informacje na rysunkach.

ZW3D i rozkładanie gięcia
Zaznaczanie zagięć

Zaznaczanie zgięć

Zdarza się, że produkty zostały zaprojektowane w innym oprogramowaniu. ZW3D ma możliwość importowania plików z m.in. Catia, Creo (Pro/E), SolidWorks, NX, Inventor. Po zaimportowaniu pliku, można użyć ZW3D do oznaczenia zagięć, a następnie do rozłożenia produktu, naturalnie, można również edytować zaimportowany model do Twoich potrzeb.

Opcja zaznaczania zagięć działa również na modelach bryłowych. Możemy na przykład naszkicować sobie przekrój blachy, wyciągnąć ją na odpowiednią szerokość i nadać jej grubość. Od tego momentu droga do rozwinięcia modelu jest taka sama jak przy modelu zaimportowanym, czyli musimy zaznaczyć krawędzie modelu i wybrać opcję rozłożenia modelu. Od teraz nasz model jest traktowany jako arkusz blachy.

Blachy i ich edycja w ZW3D