fbpx

Jak zrobić rozłożenie blach tłoczonych w ZW3D 2016?

Rozkładanie blachy na modelu 3D

Jak zrobić rozłożenie blach tłoczonych w ZW3D 2016?

Podczas projektowania lub importu skomplikowanych modeli blaszanych w programie ZW3D, kluczową sprawą jest uzyskanie wyniku rozłożenia. Dużo łatwiejsze będzie przeprowadzenie takiej analizy formowania, jak grubość czy grubość odkształcenia, itd., które umożliwią projektantowi zbadanie modelu 3D i uzyskanie sensownej części. W ZW3D 2016 możesz łatwo radzić sobie ze skomplikowanymi częściami wykonanymi z blachy przy pomocy dodatkowego modułu FTI (FastBlank).

W poniższym artykule skupimy się na nowo dodanych operacjach, służących do rozkładania arkuszy blach i przedstawimy je krok po kroku. Obok widać przykład, na którym będziemy pracować.

Rozłożenie blach tłoczonych w FastBlank

Krok 1: Zaznaczenie zagiętych ścian

Na początku skopiujemy część w nowym miejscu. Następnie zaznaczamy ściany gięć, ponieważ mamy do czynienia z modelem importowanym. Jedną ze ścian należy oznaczyć jako ścianę nieruchomą. Po kliknięciu „Zaznacz wszystkie gięcia” program oznaczy odpowiednie ściany jako zagięcia.

Zaznaczenie zagiętych ścian w ZW3D CAD/CAM
Kopia rozłożenia blach tłoczonych

Kliknij OK, zobaczysz wynik, jak na obrazku poniżej. Zaznaczone zagięcia zostaną rozłożone ->

Rozłożenie zaznaczonych zgięć w ZW3D CAD/CAM

Krok 2: Liniowe rozłożenie

Utwórz kopię ostatniej części i użyj na niej operacji Liniowego rozłożenia, żeby rozłożyć model stopniowo. Zaznacz ścianę nieruchomą i ściany zagięć (podświetlone na obrazku poniżej) i zmień kąt na 0 stopni.

Liniowe rozłożenie blach tłoczonych w ZW3D

Teraz użyj Liniowego rozłożenia do następnej zagiętej ściany, jak na poniższym rysunku po lewej.

Krok 3: Tworzenie ścian oparcia dla zaawansowanego rozłożenia

Skopiuj ostatni model 3D, a następnie użyj operacji Ściany oparcia. Aby wygenerować ściany oparcia, radzimy zaznaczyć nieruchome krawędzie jako pierwsze, a następnie ściany zagięć. następnie ustaw odpowiednią skalę wydłużenie ścian zapewniając dostatecznie duże oparcie.

Ściany oparcia dla zaawansowanego złożenia
Zaawansowane rozłożenie

Krok 4: Zaawansowane rozłożenie

Na początek zaznacz ściany oparcia, a potem je ukryj, będzie łatwiej zaznaczyć kolejne elementy. Kontynuuj operację poprzez zaznaczanie nieruchomych krawędzi i ścian do rozłożenia, jak na obrazku poniżej.

Następnie wskaż kierunek wykrojnika i zatwierdź przyciskiem OK. Wynik widać na kolejnym obrazku.

Teraz spróbuj tą samą metodą rozłożyć ściany po drugiej stronie modelu.

Złożenia
Plastyczne rozłożenie w ZW3D CAD/CAM

Krok 5: Plastyczne rozłożenie

Z operacją Plastyczne rozłożenie projektanci mogą w szybki i łatwy sposób rozłożyć całą część do płaskiego wykroju. Skopiuj ostatnią część i wybierz Plastyczne rozłożenie i kliknij po prostu jedną ścianę na modelu, program zaznaczy resztę ścian automatycznie i rozpozna grubość elementu. Jeżeli jest to model powierzchniowy, grubość trzeba wpisać w formularzu. Po wybraniu materiału z jakiego zrobiona jest część możemy zatwierdzić operację, a program po kilku chwilach rozłoży cały model.

Jak do tej pory udało nam się przeprowadzić cały proces rozłożenia blachy. Efekt pracy widać na obrazku poniżej.

Rozłożenie zaznaczonych zgięć w ZW3D CAD/CAM

Po przeprowadzeniu operacji Plastyczne rozłożenie, aktywują się funkcje Raport i Analiza kształtowa.

Raport i analiza kształtowa w funkcjach ZW3D
Analiza kształtowa złożenia

Teraz możemy przeprowadzić Analizę kształtową, żeby zbadać część. Dostępne są 3 różne rodzaje analizy: Grubość, Grubość odkształcenia i Strefa bezpieczeństwa. Analizę możemy zapisać do pliku.

Dodatkowo możemy zapisać i wyświetlić raport o parametrach rozłożonej blachy.

Dzięki temu przykładowi projektanci mogą się przekonać, jak proste może być rozkładanie blach, krok po kroku, o skomplikowanych kształtach w ZW3D, niezależnie od tego czy jest to część tworzona w tym samym programie czy innym. Dodatkowy moduł FTI wprowadza dodatkowo analizę formowania i raporty.

Raport o parametrach rozłożonej blachy w ZW3D CAD/CAM