Jak zrobić rozłożenie blach tłoczonych w ZW3D 2016?
Jak zrobić rozłożenie blach tłoczonych w ZW3D 2016?
Podczas projektowania lub importu skomplikowanych modeli blaszanych w programie ZW3D, kluczową sprawą jest uzyskanie wyniku rozłożenia. Dużo łatwiejsze będzie przeprowadzenie takiej analizy formowania, jak grubość czy grubość odkształcenia, itd., które umożliwią projektantowi zbadanie modelu 3D i uzyskanie sensownej części. W ZW3D 2016 możesz łatwo radzić sobie ze skomplikowanymi częściami wykonanymi z blachy przy pomocy dodatkowego modułu FTI (FastBlank).
W poniższym artykule skupimy się na nowo dodanych operacjach, służących do rozkładania arkuszy blach i przedstawimy je krok po kroku. Obok widać przykład, na którym będziemy pracować.
Krok 1: Zaznaczenie zagiętych ścian
Na początku skopiujemy część w nowym miejscu. Następnie zaznaczamy ściany gięć, ponieważ mamy do czynienia z modelem importowanym. Jedną ze ścian należy oznaczyć jako ścianę nieruchomą. Po kliknięciu „Zaznacz wszystkie gięcia” program oznaczy odpowiednie ściany jako zagięcia.
Kliknij OK, zobaczysz wynik, jak na obrazku poniżej. Zaznaczone zagięcia zostaną rozłożone ->
Krok 2: Liniowe rozłożenie
Utwórz kopię ostatniej części i użyj na niej operacji Liniowego rozłożenia, żeby rozłożyć model stopniowo. Zaznacz ścianę nieruchomą i ściany zagięć (podświetlone na obrazku poniżej) i zmień kąt na 0 stopni.
Teraz użyj Liniowego rozłożenia do następnej zagiętej ściany, jak na poniższym rysunku po lewej.
Krok 3: Tworzenie ścian oparcia dla zaawansowanego rozłożenia
Skopiuj ostatni model 3D, a następnie użyj operacji Ściany oparcia. Aby wygenerować ściany oparcia, radzimy zaznaczyć nieruchome krawędzie jako pierwsze, a następnie ściany zagięć. następnie ustaw odpowiednią skalę wydłużenie ścian zapewniając dostatecznie duże oparcie.
Krok 4: Zaawansowane rozłożenie
Na początek zaznacz ściany oparcia, a potem je ukryj, będzie łatwiej zaznaczyć kolejne elementy. Kontynuuj operację poprzez zaznaczanie nieruchomych krawędzi i ścian do rozłożenia, jak na obrazku poniżej.
Następnie wskaż kierunek wykrojnika i zatwierdź przyciskiem OK. Wynik widać na kolejnym obrazku.
Teraz spróbuj tą samą metodą rozłożyć ściany po drugiej stronie modelu.
Krok 5: Plastyczne rozłożenie
Z operacją Plastyczne rozłożenie projektanci mogą w szybki i łatwy sposób rozłożyć całą część do płaskiego wykroju. Skopiuj ostatnią część i wybierz Plastyczne rozłożenie i kliknij po prostu jedną ścianę na modelu, program zaznaczy resztę ścian automatycznie i rozpozna grubość elementu. Jeżeli jest to model powierzchniowy, grubość trzeba wpisać w formularzu. Po wybraniu materiału z jakiego zrobiona jest część możemy zatwierdzić operację, a program po kilku chwilach rozłoży cały model.
Jak do tej pory udało nam się przeprowadzić cały proces rozłożenia blachy. Efekt pracy widać na obrazku poniżej.
Po przeprowadzeniu operacji Plastyczne rozłożenie, aktywują się funkcje Raport i Analiza kształtowa.
Teraz możemy przeprowadzić Analizę kształtową, żeby zbadać część. Dostępne są 3 różne rodzaje analizy: Grubość, Grubość odkształcenia i Strefa bezpieczeństwa. Analizę możemy zapisać do pliku.
Dodatkowo możemy zapisać i wyświetlić raport o parametrach rozłożonej blachy.
Dzięki temu przykładowi projektanci mogą się przekonać, jak proste może być rozkładanie blach, krok po kroku, o skomplikowanych kształtach w ZW3D, niezależnie od tego czy jest to część tworzona w tym samym programie czy innym. Dodatkowy moduł FTI wprowadza dodatkowo analizę formowania i raporty.