Jak wygląda interface programu 3D ZW3D CAD/CAM?
- Okno graficzne programu w module CAD
- Okno graficzne programu w module CAM
- Paski narzędzi CAD
1) Operacje
ZW3D dostarcza szereg możliwości projektowych zawartych w opcjach paska narzędzi “Operacje”. Dzięki ZW3D można generować bryły (prostopadłościan, stożek, kula…) nie posługując się szkicem. Pozwalają na to specjalne funkcje, generujące gotowe bryły wyłącznie po wskazaniu punktu wstawiania. Wstawione bryły są w pełni parametryczne. Wykorzystując podstawowe operacje (takie jak Wyciągnięcie, Dodanie przez obrót), użytkownik może modelować kształty w oparciu o szkice powstałe na płaszczyznach. Operacje takie jak Wyciągnięcie po ścieżce i Wyciągnięcie po profilach, pozwalają generować kształty bardziej złożone i nieregularne.
Szczegółowe opcje w formie paska narzędzi:
2) Swobodne formowanie
Dzięki operacjom swobodnego formowania możliwe jest tworzenie dowolnych kształtów. Dzięki narzędziom z tej grupy, ZW3D jest programem nie tylko do projektowania prostych elementów mechanicznych typu wałek czy tuleja, ale również produktów konsumenckich, odznaczających się szeroko rozwiniętym wzornictwem przemysłowym. ZW3D oprócz projektowania bryłowego posiada narzędzia do zaawansowanego projektowania powierzchniowego, co ułatwia projektantom przeniesienie ich najbardziej wyrafinowanych pomysłów na modele 3D. Na tym pasku narzędzi znaleźć zatem można szereg funkcji, które pozwalają na swobodne formowanie ścian modelu i osiągnięcie zamierzonego celu projektowego.
Szczegółowe opcje w formie paska narzędzi:
3) Szkic 3D
Klasyczne podejście do modelowania mówi, że podstawą utworzenia modelu w trzech wymiarach jest wcześniejsze narysowanie szkicu 2D. Korzystając później z operacji np. wyciągnięcia czy obrotu, użytkownik jest wstanie nadać trzeci wymiar powstałym elementom. Dzięki Szkicowi 3D użytkownik nie jest ograniczony do rysowania elementów tylko na płaszczyźnie. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest prostsze i szybsze generowanie kształtów, które posiadają nieregularne kształty zmienne w trzech wymiarach.
Szczegółowe opcje w formie paska narzędzi:
4) Napraw
ZW3D posiada zaawansowane narzędzia do analizy i naprawy modeli (np. importowanych z innych systemów CAD). Na tym pasku narzędzi znajdują się narzędzia, dzięki którym z powodzeniem można naprawiać błędy geometrii. Nieprawidłowa geometria często powstaje podczas importu plików neutralnych, takich jak STEP, IGS, Parasolid, STL, itp. Po naprawieniu modele stają się pełnowartościową geometrią do dalszej pracy. Jest to bardzo ważny zabieg, jeżeli element będzie podlegał dalszej obróbce np. w module CAM.
Szczegółowe opcje w formie paska narzędzi:
ZW3D doskonale sprawdza się podczas pracy przy formach i tłocznikach. Większość popularnych na naszym rynku programów nie posiada tak zaawansowanych opcji, natomiast rozszerzenie funkcjonalności wiąże się z dokupieniem często bardzo drogich dodatków. ZW3D pozwala na bardzo szybkie generowanie elementów rdzenia i matrycy dla zaprojektowanych modeli. Dzięki tej funkcjonalności jest to genialne rozwiązanie dla osób, które projektują nie tylko modele (wyroby końcowe), ale również formy, dzięki którym projektowane elementy będą produkowane.
Szczegółowe opcje w formie paska narzędzi (bez ZwMold):