Zaawansowana kontrola posuwu
Zawansowana kontrola posuwu
Aktywna kontrola posuwu jest przydatną funkcją, dającą możliwość zwiększenia trwałości narzędzia podczas pracy na maszynie CNC. Dzięki odpowiednio zdefiniowanym parametrom, oprogramowanie ZW3D CAD/CAM dynamicznie modyfikuje wartości posuwu narzędzia, zmniejszając je w miejscach, w których narzędzie jest bardziej obciążone. Zaczniemy od utworzenia na modelu obróbki zgrubnej Offset 2D, bez włączonej zaawansowanej kontroli posuwu.
Można zauważyć, że całkowity czas obróbki przy posuwie ustawionym na 400 mm/min wynosi około 85 minut. Utworzymy kopię tej operacji, jednak tym razem włączymy Zawansowaną Kontrolę Posuwu, uzupełniając parametry jak na kolejnym obrazku.
Posuw minimalny ustawiamy niższy niż w poprzedniej obróbce, przy maksymalnej jego wartości ustawionej na 200% min. Dzięki temu system zmniejszy posuw freza w miejscach dużego obciążenia narzędzia, zwiększając jego wartość tam, gdzie takie obciążenie nie występuje. Warto tu wspomnieć, że niezależnie od innych parametrów, posuwy nie przekroczą tych granicznych wartości. Współczynnikami czołowymi i promieniowymi regulujemy wzrost posuwu podczas zmniejszonego obciążenia narzędzia. Zwiększając ostatni parametr –„% obciążenia długości narzędzia” sprawiamy, że system traktuje narzędzie jako mniej obciążone, a tym samym zwiększa posuw.
Po ustawieniu wyświetlania w zależności od posuwu, i przeliczeniu operacji, otrzymamy rezultat jak poniżej (przy zmienionym filtrze wyświetlania ścieżki na posuw – dzięki czemu pojawia się legenda z wartościami posuwu).
Przybliżając ścieżki dokładnie widać jak zmienia się posuw w zależności od wykonywanego ruchu. Przy dojeździe do naroża frez zwalnia do minimalnej wartości, aby następnie zwiększyć posuw (niebieski kolor to posuw maksymalny – 600mm/min, czerwony to minimalny – 300mm/min).
Dzięki tej funkcji, jak również innym udogodnieniom oferowanym przez oprogramowanie ZW3D CAD/CAM, możemy w znacznym stopniu wydłużyć żywotność narzędzia jak również skrócić czas wykonywanych operacji.
Autor: Wojciech Bućko