fbpx

Powielanie ścieżek narzędzia, czyli nesting bez nestingu w ZW3D CAD/CAM

Nesting w ZW3D CAD/CAM

Powielanie ścieżek narzędzia, czyli nesting bez nestingu w ZW3D CAD/CAM

O ile szybciej można by wygenerować program na maszynę CNC powielając obróbkę detalu na obszarze całego półfabrykatu zamiast stopniowo tworzyć kolejne przejścia? Dużo szybciej! Oprogramowanie ZW3D CAD/CAM daje możliwość w kilku prostych krokach przekształcić pojedynczą operację w wiele ścieżek w szyku prostokątnym.

Dodawanie ścieżki narzędzi dla detalu w ZW3D CAD/CAM

Mając zdefiniowane wymiary półfabrykatu oraz określoną bazę należy stworzyć ścieżki narzędzi dla detalu, który chcemy wykonać.

  

Dodawanie ścieżki bazowej do przekształcenia

 

 

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na operacji do powielenia wywoła menu rozwijane. Następnie po kliknięciu lewym przyciskiem myszy w „przekształć”, pojawi się nowa operacja w drzewie. Wchodząc w parametry wybierz zakładkę „prostokątne”. Uzupełnij pola parametrów odpowiednimi wartościami. Zaznaczając „Utwórz kopię..” dodasz ścieżkę bazową do przekształcenia.

 

 

 

 

 

 

 

Ścieżka narzędzi w ZW3D CAD/CAM

 

 

 

Wykonaj powyższe polecenia dla pozostałych wygenerowanych operacji. Po dobraniu odpowiednich parametrów pojawią się ścieżki narzędzi. W każdej chwili można zmienić ilość detali w szyku bądź odstępy między kolejnymi elementami.

 

 

 

 

 

Weryfikacja bryłowa w ZW3D CAD/CAM

Jak widać na weryfikacji bryłowej ZW3D CAD/CAM wykona detal na powierzchni całego półfabrykatu. Aby dokończyć proces tworzenia programu NC zdefiniuj maszynę w drzewie obróbki. Ostatnim krokiem est wygenerowanie programów dla poszczególnych operacji na maszynę

Autor: Wojciech Bućko