SimWise Motion
SimWise Motion służy do symulacji układów kinematycznych i dynamicznych. Ocenia złożenie powstałe w systemie CAD pod względem funkcjonalności i wydajności.
Tworzenie modelu
Pierwszym krokiem w analizie ruchu jest zaimportowanie modelu 3D z systemu CAD lub zaprojektowanie prostych geometrii w samym środowisku SimWise. Następnie należy określić właściwości fizyczne modelu oraz wiązania złożenia.
Kontrola ruchu
Aby odzwierciedlić rzeczywiste warunki, SimWise Motion pozwala na dodawanie różnych cech charakterystycznych ruchu dla danego modelu.
W środowisku możliwa jest symulacja silników, siłowników, grawitacji, realistycznej interakcji między obiektami, sprężyn, tarcia, tłumienia i innych generowanych sił, wedle potrzeby.
Następnie należy tylko uruchomić symulację oraz określić czas, w którym model będzie w ruchu i kliknąć ikonę kalkulatora, aby obliczyć jego ruch.
W rezultacie otrzymujemy kilka typów wyników. Jednym z nich jest animacja, która pozwoli szybko zweryfikować, czy model działa poprawnie. Jednak to, co naprawdę wyróżnia SimWise Motion oprócz ogólnego pakietu animacji, to zestaw wyników w postaci wektorów i wykresów przemieszczenia, prędkości, przyspieszenia i działających sił. Daje to pełną analizę działania naszego złożenia. Po ewentualnej modyfikacji modelu, można porównać otrzymane wyniki, w celu ulepszenia swojego projektu.
SimWise FEA (MES)
SimWise MES to narzędzie do analizy wytrzymałościowej metodą elementów skończonych, Dzięki pracy w SimWise badania wykonuje się z uwzględnieniem działających na model sił, ciśnienia, drgań swobodnych, wyboczenia oraz analizy przenikania ciepła. Program posiada intuicyjny i wysoce zautomatyzowany interfejs, a jednocześnie oferuje zaawansowane funkcje użytkownikom, którzy już wcześniej mieli do czynienia z metodą MES.
Analiza złożeń części
Model 3D zostaje zaimportowany z systemu CAD, a następnie nadane mu zostają konkretne właściwości materiałowe i termiczne według założeń projektowych. Model zostaje przeanalizowany przy pomocy zaawanasowanych metod matematycznych i fizycznych, a wyniki przedstawione są w postaci różnych formach graficznych i numerycznych. Pozwala to szybko określić, czy projekt jest na tyle wytrzymały, aby działać zgodnie z przeznaczeniem czy też konieczne będą pewne zmiany. Cała analiza MES odbywa się tylko w symulacji komputerowej bez potrzeby wykonywania prototypów. Ponadto elimunuje problemy, które mogą pojawić się w trakcie użytkowania. Cały proces pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas niezbędne na opracowanie prototypu.